Merkel: Türkiye'yle anlaşma konusunda endişem yok

Telif hakkı AFP

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Geri Kabul Anlaşması ile ilgili olarak herhangi bir endişesi olmadığını söyledi.

Berlin'de Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, "Bazı konuların çözümü biraz daha fazla zaman gerektirebilir. Ancak biz prensipte anlaşmaya sadık kalacağız" dedi.

Merkel, Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi getirilmesi için gerekli 72 kriterin henüz yerine getirilmediğini, bunun için de biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Türkiye'nin sığınmacılar için güvenli bir ülke olduğuna inandıklarını kaydetti.

Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil ise ülkesinin, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın çökmesi ihtimaline karşı gerekli hazırlıkları yaptığını açıkladı.

Erdoğan: İkide bir kriter dayatmasınlar

Yeni Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik bugün AB'nin Türkiye için yegâne seçenek olmadığını söylemiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada AB'den, vize muafiyeti ve geri kabul anlaşması konularında Türkiye'ye sürekli kriter dayatmamasını istemişti.

Erdoğan, "Bize ikide bir kriter dayatmasınlar, burası Türkiye" demişti.

Telif hakkı AP

AB'den "lütuf değil dürüstlük" beklediklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi getirilmemesi halinde, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasına yönelik yasaların da TBMM'den geçmeyeceğini söylemişti.

Türkiye ile AB arasında 16 Aralık 2013'te Ankara'da imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın Haziran ayında uygulanmaya başlaması öngörülüyor.

Anlaşma uyarınca bu tarihten itibaren AB ülkelerine Türkiye'den gitmiş yasadışı göçmenler, kendi ülkelerine iade edilmek üzere Türkiye'ye gönderilecek.

Telif hakkı AFP

AB, Schengen bölgesinde vize muafiyeti tanımayı öngördüğü ülkelerle önce bu anlaşmayı imzalıyor.

Anlaşma'nın yürürlüğe girmesiyle ve belirlenen diğer koşullarla birlikte vize muafiyeti süreci ilerliyor.

AB'nin vize muafiyeti için Türkiye'den yerine getirmesini istediği 5 koşul arasında ise Ankara'nın karşı çıktığı "Terörle Mücadele Kanunu'nun değiştirilmesi" de var.