Rusya, 'Ukrayna direnişi'nin sembolü Şavçenko'yu takas etti

Telif hakkı Getty

Rusya, Moskova'ya karşı direnişin sembollerinden biri haline gelen Ukraynalı pilot Nadiya Şavçenko'yu, Ukrayna'da tutuklu iki vatandaşı karşılığında serbest bıraktı.

Kiev'e ulaştıktan sonra kendisini bekleyen muhabirlere ve siyasetçilere ''Özgürüm' diye seslenen Şavçenko, Ukrayna'nın doğusunda iki Rus gazeteciyi öldürmekten suçlu bulunarak 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Telif hakkı Reuters

Suçlamaları kabul etmeyen Şavçenko, Ukrayna'ya dönmeden önce Rusya lideri Vladimir Putin tarafından affedildi.

Putin'in kararını açıklamadan önce iki gazetecinin yakınlarıyla bir araya geldiği, ailelerin kendisinden Şavçenko'ya karşı merhamet göstermesini istedikleri bildirildi.

Ukrayna lideri Petro Poroshenko da, Rus ajanı oldukları öne sürülen Yevgeny Yerofeyev ve Alexander Alexandrov adlı iki Rusya vatandaşını affetti.

'Ukrayna'nın kahramanı'

Sabah saatlerinde sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Poroshenko, ''Ukrayna'nın kahramanı Nadiya Şavçenkoyu taşıyan cumhurbaşkanlığı uçağı havaalanına iniş yaptı'' dedi.

Telif hakkı AP

Ukrayna'nın iade ettiği Rusların da Moskova'ya ulaştıkları bildirildi.

Savçenko Haziran 2014'te Ukrayna'nın doğusunda gazetecilere ağır silahlarla ateş etmekle suçlanıyor.

Ancak avukatı, Savçenko'nun bu saldırı gerçekleştirilmeden önce esir düştüğünü söylüyor.

Telif hakkı Reuters
Telif hakkı AP

Savçenko Rusya'da tutuklanmasının ardından Ukrayna'da milletvekili seçilmişti.

Kırım'da Mart 2014'te yapılan referandumda bağımsızlık ve Rusya Federasyonu'na katılma kararı alınmış, Rusya da bunu tanımıştı.

Pekçok ülke serbest ve özgür şartlar altında yapılmadığını, örneğin katılım oranları ve Rusya yanlısı milislerin baskıları konusunda ciddi şüpheler olduğunu söyleyerek referandumu tanımadı.

Moskova ise Kosova'nın bağımsızlık ilanının bu tür tek taraflı adımlar için örnek oluşturduğunu belirtti, baskı iddialarını reddetti.

İlgili haberler