BM, 13 kişiyi idam etmeye hazırlanan Hamas'a tepki gösterdi

Telif hakkı Getty

Filistin'de Hamas örgütünün, kontrol ettiği Gazze Şeridi'nde cinayetten hüküm giyen 13 kişiyi idam edeceğini açıklamasına, Birleşmiş Milletler ve Filistin Yönetimi'nden tepki geldi.

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Koordinatörü Nickolay Mladenov, cezaların adil yargılama sonucu verildiğine dair ciddi şüpheleri olduğunu belirtti.

Mladenov, BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı bilgilendirmede, bazı infazların topluma açık yerlerde gerçekleştirilebileceğine dair haberlerin de "rahatsız edici" olduğunu söyledi.

İdam cezalarını onaylamayı reddeden Filistin lideri Mahmud Abbas da karara tepki gösterdi.

Hamas lideri İsmail Haniye, 17 Mayıs'ta açıkladığı idam kararlarının "bir an önce uygulanacağını" belirtmişti.

Haniye, Batı Şeria'daki Filistin yönetiminin idam cezalarını onaylamasının zaman alacağını, mahkumların bu süre içinde kaçmalarını engellemek için cezaların onay beklemeden uygulanacağını söylemişti.

Filistin Yasama Konseyi'nin Hamaslı üyeleri Çarşamba günü kabul ettikleri bir kararla, Filistin lideri Abbas'ın onayı olmadan cezaları infaz etmenin önünü açmıştı.

Filistin'de Gazze'yi kontrolü altında tutan Hamas ile Batı Şeria'daki el Fetih yönetiminin anlaşmaya varamaması nedeniyle, kalıcı bir birlik hükümeti kurulamıyor.

Filistin İnsan Hakları Merkezi (Palestine Center for Human Rights - PCHR), Hamas'ın 2007'den bu yana belgelenmiş 67 idam uyguladığını belirtti.

PCHR bunun yanında Hamas'ın İsrail'le çatışma yaşanan dönemlerde, İsrail'le iş birliği yaptığı iddiasıyla da infazlarda bulunduğunu, 2014'teki çatışma sırasında en az 25 kişinin Hamas tarafından vurularak öldürüldüğünü iddia etti.

Hamas 2007'den bu yana fiili olarak Gazze'nin yönetimini elinde tutuyor.

İlgili haberler