Mourinho'nun M. United'la pazarlığında isim hakkı pürüzü

Telif hakkı AP

Ünlü Portekizli teknik adam Jose Mourinho'nun Manchester United'ın başına geçirecek anlaşma, Mourinho'nun isim hakları nedeniyle gecikiyor.

Sözleşmenin imzalanmasına kısa bir süre kala Mourinho'nun isim hakkının hâlâ Chelsea'nin elinde olduğu ortaya çıktı.

Manchester United'ın isim haklarını almak için Chelsea'ye yüklü bir miktar ödemesi gerekebileceği belirtiliyor.

Sorunun Jose Mourinho'nun United'ın başına geçmesini engellemesi beklenmiyor.

Kulüp ve Mourinho'nun menajeri Jorge Mendes arasındaki müzakereler üçüncü gününe girerken, anlaşmanın büyük ölçüde tamamlandığı belirtiliyor.

Chelsea 2005'te Jose Maurinho ismi ve imzasının telif haklarını 2005'te kayıt altına almıştı. Böylece Chelsea, Jose Mourinho markalı parfüm, teknoloji ve mücevherat gibi ürünleri satma hakkını elde etmiş oldu.

Spor hukuku avukatı Carol Couse, BBC Spor'a yaptığı açıklamada, bir kişinin kendi ismiyle kaydettirilen markanın telif haklarına sahip olmamasının alışılmadık bir durum olduğunu söyledi.

Telif hakkı Getty

United'ın önündeki seçenekler

Couse "Manchester United Mourinho markalı giysi üretirse şu anda Chelsea'nin sahip olduğu telif haklarını ihlal etmiş olur" dedi.

Bu durumda Manchester United'ın önünde şu seçenekler bulunuyor;

  • Manchester United, Chelsea'nın kayıt altına aldığı şemsiyeden, kol saati kayışlarına, iç çamaşırından talk pudrasına dek ürünlerde Mourinho adını kullanmayabilir.
  • Manchester United telif haklarını satın alabilir ve Mourinho'nun ismini kulübün resmi ürünlerinde kullanabilir.
  • Mourinho'dan isim haklarını geri satın almasını isteyebilir.
  • İsim hakkının Chelsea tarafından kullanılmadığını kanıtlayabileceklerini düşünürlerse Chelsea'ye dava açılabilir.

Avukat Carol Couse Mourinho'nun Chelsea'nin ardından Inter ve Real Madrid'i çalıştırdığını ve bu kulüplerin bu soruna çıkar yol bulduklarını düşündüğünü söyledi.

Manchester United'ın isim haklarını almak için yüzbinlerce sterlin ödeyebileceğini kaydeden Couse bunun iyi bir yatırım olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili haberler