Gözaltına alınan Mimarlar Odası yöneticileri serbest

Telif hakkı DHA
Image caption İstanbul Mimarlar Odası yöneticilerinden Mücella Yapıcı gözaltına alınanlar arasında.

İstanbul Mimarlar Odası Şubesi’nin 49 yıllığına kiraladığı binadan tahliye emrinin hukuksuz olduğunu savunan ve sabah saatlerinde gözaltına alınan oda yöneticileri serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlar arasında oda başkanı Mücella Yapıcı, yöneticiler Eyüp Muhcu, Sami Yılmaztürk, Ali Hacıalioğlu dahil 15 kişi bulunuyordu.

Sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra emniyet müdürlüğünde ifadelerini alınan mimarlar, Gezi eylemlerinin yıldönümü nedeniyle Gezi Parkı’nda yapılacak basın açıklamasına katılacaklarını duyurdu.

Sabah saatlerinde polis, tahliye edilmesi istenen ve 2002 yılından bu yana 49 yıl süreyle Mimarlar Odası’na tahsis edilen Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’na gitti.

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi yöneticileri ve bazı mimarlar da binaya gelerek tahliye işleminin hukuksuz olduğunu savundu.

Binanın tahliye edilmesi ile ilgili süreç yargı aşamasında bulunuyor.

Neden tahliye talep edildi?

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent şubesinden yapılan açıklamaya göre, 49 yıllığına odaya tahsis edilen binanın boşaltılması için tebligat dün akşam saatlerinde yapıldı.

Söz konusu Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasının asma ve bodrum katının bu sabah saat 10.00’a kadar boşaltılması istendi.

Telif hakkı ISTANBUL MIMARLAR ODASI TWITTER
Image caption TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Efe Akçelik, gözaltıların ardından boşaltılan İstanbul Mimarlar Odası binasının önünde bir basın açıklaması yaptı.

Binanın oda tarafından tahliye edilmesi istemiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılmış bir dava bulunuyor. Ancak bu dava henüz sonuçlanmadı.

Mimarlar Odası’nın bakanlığın açtığı davaya karşı açtığı yürütmeyi durdurma başvurusu oda lehine sonuçlanmıştı.

Mimarlar Odası bu nedenle tahliye için hukuki bir dayanak olmadığını savunuyorlar.

Oda yaptığı açıklamada, kendi lehlerine alınan karara itiraz edilen bir dava açıldığını ve bunun sonuçlandığını ancak bu kararın kendilerine tebliğ edilmediğini belirtiyor.

Yazılı açıklamada durum şöyle açıklanıyor: “Bu karara yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdaresinin, tarafımıza henüz tebligatı yapılmamış kararına göre 11.05.2016 tarihinde söz konusu idare mahkemesinin gerekçeli kararının tam tersi bir karar almış olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz”

Hukuki sürecin sona ermediğini belirten oda yetkilileri bu kadar kısa bir süre içinde tahliyenin gerçekleştirilemeyeceğini belirtiyor.