Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: İdlib'deki saldırılarda 7'si çocuk en az 23 kişi öldü

Telif hakkı Reuters

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentine Pazartesi gecesi düzenlenen hava saldırılarında 7'si çocuk en az 23 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırılarda çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu.

Kente en az 10 hava saldırısı düzenlendiğini aktaran Gözemevi, İdlib operasyonlarını 'Şubat ayındaki ateşkesten bu yana görülen en ağır bombardıman' olarak niteledi.

Rus savaş uçaklarınca düzenlendiği iddia edilen saldırılarda en az bir hastanenin isabet aldığı da gelen haberler arasında.

Rusya'dan yapılan açıklamalarda ise İdlib hava saldırılarını Rus uçaklarının düzenlediği iddiaları reddedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü düzenlediği basın toplantısında, "İdlib çevresinde değil hava saldırısı, herhangi bir uçuş görevi dahi icra edilmedi" dedi.

Kent, muhaliflerin oluşturduğu ve El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi'nin ağırlığını koyduğu Fetih Ordusu'nun kontrolünde.

ABD ve BM tarafından "terör örgütü" olarak nitelendirilen Nusra Cephesi, Suriye'de üç ay önce ilan edilen ateşkese dahil edilmemişti.

Muhalif başmüzakereci istifa etmişti

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetinin Başmüzakerecisi Muhammed Alluş dün istifa etmişti.

Telif hakkı Reuters

Muhammed Alluş kararına gerekçe olarak, ülkesinde 5 yıldan uzun süredir devam eden iç savaşın sona ermesi amacıyla yürütülen barış görüşmelerinin başarısız olmasını göstermişti.

Cenevre'de Birleşmiş Milletler'in (BM) desteği ile yürütülen görüşmeleri "zaman kaybı" olarak nitelendiren Alluş, görüşmelerin soruna siyasi bir çözüm getirmediğini, kuşatma altında yaşayan Suriyelilerin yaşam koşullarını da kolaylaştırmadığını belirtmişti.

Alluş, uluslararası toplumu da, Suriyelilerin yaşam koşullarını kolaylaştırmak için gerekeni yapmamakla suçlamıştı.

Telif hakkı AFP

Suriye yönetimi ile muhalifler arasındaki kesilen barış görüşmelerinin ne zaman yeniden başlayacağı ise bilinmiyor.

Ülkede Şubat ayında ilan edilen ateşkes taraflarca sık sık ihlal edilmişti.

Suriye'de Mart 2011'de rejim karşıtı isyanla başlayan iç savaşta şu ana dek 280 bin kişi öldü, milyonlarca kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

İlgili haberler