'Kara kutu sinyalleri düşen Egyptair uçağına ait'

Telif hakkı AP

Fransız yetkililer, Akdeniz'de devriye dolaşan Laplace gemisinin ulaştığı sinyallerin, 19 Mayıs'ta düşen Mısır Havayolları'na ait uçağın bir kara kutusundan geldiğini doğruladı.

Uçak kazalarını araştıran Fransız Sivil Havacılık Kurumu (BEA) da sinyallerin düşen Egyptair uçağına ait olduğunu belirtti.

Fransa'nın başkenti Paris'ten Kahire'ye gitmek üzere havalanan Airbus A320 tipi uçak, Mısır hava sahasına girdikten kısa bir süre sonra düşmüştü.

Fransız Laplace gemisi, kullandığı akustik saptama sistemi ile su altındaki kara kutuların verdiği sinyalleri tespit edebiliyor.

3 bin metreye dalış yapabilen özel robotların bulunduğu bir gemi gelecek hafta bölgeye giderek, kara kutunun kurtarılması çalışmalarına başlayacak.

Geçen hafta İskenderiye kenti açıklarında yapılan arama çalışmalarında uçağın enkazına ait parçalar bulunmuştu.

Telif hakkı Egyptian armed forces

Uçakta 56'sı yolcu, 7'si mürettebat ve 3'ü de güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 66 kişi vardı.

Uçağın düşüş nedeninin, kara kutunun bulunmasıyla netlik kazanması bekleniyor.

Mısırlı yetkililer uçağın "terör saldırısı" nedeniyle dümüş olabileceğini açıklamıştı ancak olayı üstlenen bir örgüt olmadı.

Öte yandan havacılık sektöründen haberler veren The Aviation Herald adlı internet sitesi, denize düşmeden birkaç dakika önce uçağın tuvaletinden ve elektrik sisteminden duman alarmı geldiğini duyurmuş, Fransa Sivil Havacılık Kurumu da bu bilgiyi doğrulamıştı.

İlgili haberler