Binali Yıldırım: Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor

Telif hakkı EPA

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya parlamentosunda oylanacak olan ve 1915 olaylarını 'soykırım olarak nitelendirilen tasarı için "Almanya, Türkiye'nin sağlam müttefiklerinden biri. Dolayısıyla Almanya’nın böyle akıl dışı bir işe girişmemesini ümit diyoruz" dedi.

Ankara'da düzenlenen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanları toplantısında konuşan Yıldırım, bugün TSİ 13.00 civarında yapılması planlanan oylama için, "Bazen dost bildiğimiz ülkeler iç siyasette çaresizliğe düşünce böyle parlak fikirlerle geliyorlar. Bu da onlardan biri. Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor" dedi.

Başbakanlık görevine geldikten sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kendisini tebrik için aradığını, o görüşme sırasında konuyu Merkel'le görüştüğünü söyleyen Yıldırım, Merkel'in kendisine 'Elimden geleni yapacağım' dediğini söyledi.

Ancak Yıldırım Merkel'in 'Burası demokrasi parlamentoda oylanacak' dediğini de aktardı ve "Ben de kendisine orada sizden bağımsız bir şey olmaz dedim. Bakalım bugün göreceğiz" diye konuştu.

Merkel oylamaya katılmayacak

Alman parlamenterlerin, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlileri de unutmaması gerektiğini vurgulayan Binali Yıldırım, "Milyonlarca insana aş ekmek sağlayan bu kadar büyük bir topluluğu hayal kırıklığına uğratmaya hakları yok" dedi.

Bugün oylanacak tasarı, "1915 ve 1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması” başlığını taşıyor.

Almanya'da, 1915 olayları tasarıda ilk kez resmen "soykırım" olarak nitelendiriliyor.

Alman Der Tagesspiegel gazetesi; Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in Federal Meclis'teki oylamaya katılmayacaklarını yazdı.

İlgili haberler