700 kişiyi taşıyan göçmen teknesi Girit açıklarında battı

Telif hakkı AFP
Image caption Yunan sahil güvenlik ekipleri arama - kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında en az 700 göçmeni taşıyan 25 - 30 metrelik bir tekne battı. Yunan sahil güvenlik ekipleri şu ana kadar 340 kişi kurtardıklarını, 3 kişininse cesedine ulaşıldığını söyledi. Arama çalışmaları devam ediyor.

Yunan sahil güvenlik yetkilileri kurtarılanlardan 242'sinin bir ticari geminin yardımıyla Türkiye'ye götürüldüklerini açıkladı.

Büyük bir balıkçı teknesi olduğu belirtilen tekne, Girit Adası'nın 75 deniz mili güneyinde, yarım batmış olarak bulundu.

Uluslararası Göçmenlik Örgütü'nün (IOM) bölge sorumlusu Daniel Esdras, BBC'ye yaptığı açıklamada batan teknenin 25 metre boyunda olduğunu ve bu teknelerle genellikle 700 kişi taşındığını söyledi.

Mısır ve Libya'nın kuzeyinde bulunan Girit'e bugüne kadar az sayıda göçmen ulaşabildi.

Yuanistan'ın iki sahil güvenlik botu ve iki helikopterle yürüttüğü arama - kurtarma çalışmaları yürütüyor. Ayrıca bölgede bulunan 4 gemiden de kurtarılan göçmenleri güverteye almaları istendi.

Göçmenlerin farklı güzergâh arayışı

Teknenin nereden yola çıktığı ve nereye gitmeye çalıştığıysa henüz net değil. Yunan yetkililer, kurtarılan göçmenlerin milliyeti konusunda da henüz bir çalışma yapılmadığını, önceliğin arama - kurtarma çalışmalarına verildiğini söylüyor.

Mart ayında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşması öncesinde, İzmir'in Dikili ilçesi ve Çanakkale'den yola çıkan göçmenler Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyordu.

Ancak anlaşmanın Ege Denizi'ndeki göçmen trafiğini durma noktasına getirmesi üzerine göçmenlerin Libya'dan İtalya'ya ulaşmak dahil farklı güzergahlârı denemeye başladığı belirtilmişti.

Hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte daha fazla sayıda göçmenin Akdeniz'i geçerek Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalıştığı belirtiliyordu.

Birleşmiş Milletler, 2016'nın başından bu yana Akdeniz'i geçmeye çalışırken ölen göçmen sayısının 2 bin 500'ü aştığını açıklamıştı.

İlgili haberler