Clinton: Trump'ın başkan seçilmesi tarihi hata olur

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayları arasındaki yarışta önde giden Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın görüşlerinin farklı değil, "tehlikeli olacak kadar tutarsız" olduğunu söyledi.

Clinton, Trump'un başkanlık yapacak durumda olmadığını ve seçilmesinin 'tarihi bir hata' olacağını belirtti.

Trump'ın buna yanıtı ise "iş başında olduğu dönemde o kadar başarısızdı ki artık Clinton'a güvenilemez" şeklinde oldu.

Telif hakkı Getty
Image caption Donald Trump, Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı dönemindeki politikalarını hedef alıyor ve hem Hllary hem de eski başkan Bill Clinton için 'Güvenilmez insanlar' diyor.

Trump'ın California'nın San Jose kentindeki mitinginde milyarder işadamını destekleyenler ile karşı çıkanlar arasında kavga çıktı.

Şimdiye kadarki Trump mitinglerinde meydana gelen en büyük arbedelerden biri diye nitelenen olayda Trump'ı destekleyenler yumruklara ve yumurtalara hedef oldu.

Ancak bununla birlikte Cumhuriyetçilerin yavaş yavaş artık aday olmak için yeterli delege sayısına ulaşan Trump'ın etrafında toplanmaya başladıkları görülüyor.

Daha önce Trump'ı desteklemeyi reddeden Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump'ın adaylığına destek açıklayan son kişi oldu.

'Trump fazla alıngan'

Demokrat Parti adaylığı için Bernie Sanders'la yarışan Hillary Clinton ise Trump'ın özellikle dış politika konusundaki sözlerini hedef aldı.

Clinton, Trump'ı, "fazla alıngan, mantıksız ve hazırlıksız" olarak niteledi.

"Bu bir televizyon şovu değil, gerçek" diyen Clinton, ABD'nin nükleer kodları gibi bilgilerin Trump gibi birine emanet edilemeyeceğini söyledi.

Hillary Clinton Trump'ın Müslüman karşıtı söyleminin de Irak Şam İslam Devleti IŞİD'i güçlendirdiğini kaydetti.

İlgili haberler