İtalyan basını: 'Erdoğan otoriterliğinin sınırlarını anlayabilir'

Telif hakkı AP

Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen tasarıyı kabul etmesi İtalyan gazetelerinin neredeyse tamamında baş sayfada yer aldı.

Corriere della Sera gazetesi manşetten "Soykırımdı: Berlin-Ankara arasında Ermeni krizi" başlığıyla verdiği habere iki tam sayfa ayırdı.

Gazete 2. sayfasında "Ermeniler, Erdoğan'a Alman tokadı" başlığıyla yayımlanan haberde de, Almanya ile Türkiye arasında patlak veren bu kriz nedeniyle AB'nin mülteciler konusunda Ankara ile yaptığı anlaşmanın da tehlikeye girebileceğini yazdı.

Corriere della Sera, "Ancak gerçekte bu beklenmedik bir başarı da getirebilir: Ankara'nın güçlü adamı, Bundestag'ın özgür iradesine ket vurmasının engellenmesi sayesinde otoriterliğinin ve taleplerinin aşılmaz sınırları olduğunu anlayabilir" ifadelerini kullandı.

La Repubblica "Berlin'den meydan okuma: Ermeni soykırımı, suçlu Türkiye" manşetiyle çıktı.

La Repubblica da konuyla ilgili haber ve yorumlara iki tam sayfada yer verdi. Gazetede Ermeni asıllı İtalyan akademisyen-yazar Antonia Arslan'la yapılmış bir söyleşi de yer aldı.

Telif hakkı AP
Image caption Alman Federal Meclisi 'soykırım' yasasını kabul edince Ermeni izleyiciler "Teşekkürler" pankartları açtı.

Arslan La Repubblica'nın Almanya'daki kararla ilgili sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

"'Büyük Kötülük' ile 'Shoah' (Yahudi Soykırımı) arasında paralellik var. Ermeni soykırımı da Almanya'nın bir şekilde dahliyle yapıldı. Bu yüzden bugün Almanya'nın bunu tanıması önemli.

"Ben İtalya'da doğdum, kendimi İtalyanca ifade ediyorum, ancak yok edilmiş bir ailenin parçası olma hissi hep var. Bu hiçbir zaman iyileşmeyen bir yara. Aşağılanarak görmezden gelinen bir yara. Bir ülke bunu tanıdığında ise tanındığınızı, var olduğunuzu hissediyorsunuz."

"Türkiye şimdi Merkel'e soykırım planlıyor"

Il Giornale gazetesi baş sayfadan "Diplomatik kriz. Almanya-Türkiye, müttefikten düşmana" ve "Öldürülen Hıristiyanlar için adalet" başlıklarını kullandı.

Libero ise baş sayfadan "Türkiye şimdi Merkel'e soykırım planlıyor" diye yazdı.

Libero'da Filippo Facci imzasıyla yayımlanan "Ankara en iyi arkadaşı tarafından hayal kırıklığına uğratıldı" başlıklı yorumda ise İtalya'nın bu konuda Türkiye'nin tepkisini çekmekten korkması eleştirildi.

Yazıda, geçen yıl İtalyan Kültür Bakanlığı'nın izniyle yayınlanan bir kitapçıktan "soykırım" sözcüğünün çıkarıldığı belirtildi ve "İş ilişkilerinin hatrına biz hep kendimizi rezil ettik" denildi.

İtalyan Temsilciler Meclisi Kasım 2000'de soykırımı tanıyan bir tasarıyı kabul etmişti ancak tasarı parlamentonun üst kanadı olan Senato'dan geçmedi.

İlgili haberler