Demirtaş: Yargılanmaktan korkmuyoruz

Telif hakkı AFP

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İstanbul'da düzenlediği bir mitingle dokunulmazlıkların kaldırılmasını protesto etti.

Bakırköy'de Halk Pazarı Meydanı’nda "Darbeye Karşı Demokratik Direniş" adıyla gerçekleşen mitinge binlerce kişi katıldı.

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda "Fezlekeleriniz uyduruk. Siyasi talimatla iş yaparak hukuk insanı olma vasfını yitirmişsiniz. Siz bizi yargılayamayacaksınız. Biz sizi yargılayacağız" dedi.

Selahattin Demirtaş, "Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Fakat bizi, yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. Var mı öyle bir şey? Yok. Siyasi emri verip dokunulmazlıklarımızı kaldırtan, siyasi intikam almak için bizi yargıya gönderen, Saraydaki zatla çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi adil yargılayabilir mi? Bu nedenle kabul etmiyoruz" diye konuştu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, "Seçimlerde binbir hile ile durduramadığı HDP’yi şimdi parlamentodaki diğer iki grubun da desteğiyle, yargı eliyle tasfiye etmek istiyor. Yargı bugünsesini çıkarmayacaksa, yargı içinde hukukun üstünlüğüne inanan yargı mensupları, şu gün sesini çıkarmayacaklar ise, lütfen bir daha da sesini çıkarmasınlar" dedi.