Felluce'de Şii milisler 'Sünnilere işkence yaptı' iddiası

Image caption Video görüntüleri tedavi edilen sivilleri gösteriyor.

Irak ordusunun Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinden Felluce'yi almak için başlattığı harekat sırasında yakalanan sivillere Şii milisler tarafından işkence edildiği öne sürüldü.

Irak Anbar vilayeti konsey üyesi olan Şeyh Raja el-İssavi, BBC'ye açıklamasında Irak ordusu ve Şii müttefiklerinin IŞİD'le Saklaviye çevresinde çatıştığı sırada yüzlerce sivilin gözaltına alındığını söyledi.

El-İssavi daha sonra serbest bırakılan sivillerde işkence izleri bulunduğunu, dört kişinin bu yaralar nedeniyle öldüğünü ve çok sayıda sivilin durumunun da kritik olduğunu aktardı.

Şii milisler Irak ordusuna IŞİD'in 2014 yılında ele geçirdiği Felluce'yi geri alması için yardım ederken, Sunni sivillere karşı ciddi ihlâller yaşandığı daha önce de iddia edilmişti. Şii milisler ise iddiaları reddediyor.

IŞİD kontrolünde olan ve nüfusun büyük bölümünün Sünni olduğu yerleşim yerlerine düzenlenen harektlarda Şii milislerin daha küçük bir rol üstlenmesi ve böylece mezhep çatışmalarının önüne geçilmesi çağrıları yapılıyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Şii milisler Felluce'nin kuzeyinde Saklawiya banliyösünde

Irak hükümeti de ağırlıklı olarak Sunni olan kentte mehzepsel çatışmalardan kaçınmak için Felluce harekatının son aşamasında Şii milislerin geri planda bırakılacağını açıkladı.

Şii Halk Seferberlik Güçleri haftasonunda Saklaviye içlerine doğru ilerlemişti.

'605 sivil gözaltına alındı'

Felluce'nin kuzeybatısındaki yerleşim merkezi IŞİD'in önemli kalelerinden biriydi ve askeri kaynaklar direncin oldukça güçlü olduğunu aktarıyor.

Şeyh el-İssavi pazar gecesi çatışma sırasında 605 kişinin göz altına alındığını ve bu kişilerin El-Mazraa askeri üssüne götürüldüğünü söyledi.

El-İssavi serbest bırakılanların Halk Seferberlik Güçleri tarafından IŞİD militanları olup olmadıklarını anlamak için sorguya çekildiğini ve sorgu sırasında işkenceye uğradıklarını söylediklerini anlattı.

Serbest bırakılan bazı kişilerin başlarındaki ve vücutlarının üst kısımlarındaki yaraların tedavi edildiğini gösteren video görüntüleri de yayınladı.

El-İssavi ve Anbar vilayet konseyinin diğer üyeleri Irak Başbakanı Haydar El-Abadi'ye iddialarla ilgili acilen bir soruşturma başlatması çaprısında bulundu.

Pazar günü el-Abadi'nin sözcüsü Saad El-Hadithi "sivllerin korumasıyla ilgili tüm ihlalleri" bir insan hakları komitesinin inceleyeceğini söyledi.

El-Hadithi Başbakan El-Abadi'nin ihlallerin sorumlularının hesap vermesi için "katı emir" verdiğini de ekledi.

Irak meclisinin Sunni sözcüsü Selim El-Juburi de Popüler Seferlik üyelerinin ve polisin ihlalde bulunduğu yönünde haberlerden endişe duyduğunu açıkladı.

Saklawiya belediye başkanı Jasim El-Muhammedi pazartesi günü güvenlik güçlerinin IŞİD tarafından öldürülen 400 kişinin bulunduğu toplu mezara ulaştığını açıkladı.

El-Muhammadi kurbanlarının çoğunun hükümet yanlısı Sunni aşiret savaşçıları, güvenlik personeli ve Sakliwiya sakinleri olduğunu söyledi.

İlgili haberler