200 çocuğu taciz eden sanığa 22 müebbet hapis cezası

Telif hakkı

İngiliz vatandaşı Richard Huckle, Malezya'da çocuklara cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla İngiltere'de ömür boyu hapis cezası aldı.

Huckle 2006-2014 yılları arasında yaşları 6 ay ile 12 arasında değişen yaklaşık 200 çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu kabul etti.

İngiltere yasalarına göre bir İngiliz vatandaşı yurtdışında işlediği suçlardan ötürü İngiltere'de yargılanabiliyor.

İngiltere'de ağır ceza mahkemesinde yargılanan 30 yaşındaki Huckle, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yoksul çocuklara yönelik 71 ayrı taciz suçlamasının sonunda 22 ayrı ömür boyu hapis cezası aldı.

Huckle en az 23 yıl hapiste kalacak.

Huckle 19 yaşlarında ilk defa Malezya'yı ziyaret ettiğinde çevresine kendisini inançlı bir Hristiyan olarak tanıtmış.

Gönüllü işler yaptığı sırada da çocuklara yaklaşmış.

Kararı veren yargıç Peter Rook "Bir yargıcın tek bir kişiye bu kadar kapsamlı bir cinsel istismar dosyasından ceza vermesi oldukça ender görülen bir durum" dedi.

Yargıç, Huckle'ın hayatının çocuklara cinsel istismar takıntısı çevresinde döndüğünü de ekledi.

"Pedofiller için kılavuz hazırlamış"

Yargıç Rook, yakalanmasaydı Huckle'ın yoksul çevrelerde ulaştığı bu çocukları istismar etmeye devam edeceğinin de açık olduğunu söyledi.

Soruşturmaya katılan yetkililer Huckle'ın bilgisayarında çocuklara saldırdığı ve karanlık internet üzerinden diğer pedofillerle paylaştığı 20 bin fotoğraf ve video buldu.

Huckle'ın ayrıca bu görüntüleri toplayarak bir "pedofil kılavuzu" yarattığı ve bundan mali çıkar sağlamaya çalıştığı da ortaya çıktı.

Huckle internet üzerindeki yorumlarında "yoksul çocukları baştan çıkarmanın orta-sınıf Batılı çocuklardan çok daha kolay olduğunu" yazmıştı.

İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) Aralık 2014'te Huckle'ı ülkeye giriş yaptığı sırada yakalamıştı.

Ulusal Suç Ajansı organize suçlar, siber suçlar ya da ulusal güvenliğe tehdit oluşturan suçları soruşturuyor.

Huckle mahkeme öncesinde bir pskiyatristle görüşerek yaşadığı "deliliği" geride bırakmak ve Güney Asyalı bir kadınla evlenmek istediğini açıklamıştı.

Ancak mahkemede Huckle'ın 2013 yılında daha fazla çocuğu taciz etmek için kurbanlarından biriyle evlenme planlarını yazdığı internet yorumu ortaya çıktı.

Ulusal Suç Ajansı'nın çocuk istismarıyla mücadele ve internet üzerinde koruma ekibinden James Traynor, Huckle'ın "zor koşullardaki çocukları yakalanmadan istismar edebilmek için bilerek dünyanın bu bölgesine" gittiğini söyledi.

Traynor "Yaşadığı toplum içinde kendini kabul ettirmek ve güven kazanmak için birkaç yıl harcadı. Ama bu güveni olabilecek en kötü şekilde istismar etti" dedi.