Mülteci kamplarında 'uyuyan IŞİD hücresi'

Telif hakkı AFP

Fransız makamları, Hollanda ve Almanya'daki mülteci kamplarında Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) ait, 'uyuyan hücrelerin' bulunduğunu belirtti.

Fransa, sayıları 20 civarında olan ve 24 saat içinde harakete geçme kapasitesine sahip hücreler konusunda Berlin ve Lahey hükümetlerini uyardı.

Almanya'daki hücreye mensup oldukları ve saldırı planladıkları belirtilen 3 kişi, gözaltına alındı. Hollanda ise, hücre üyelerini yakından izliyor.

İtirafçı hücre lideri Saleh A.

Bu bilgi, Şubat ayında Fransız polisine teslim olan IŞİD üyesi Saleh A. tarafından verildi.

Saleh A., Hamza C. adlı IŞİD üyesiyle birlikte Almanya'nın Düsseldorf ve Hollanda'nın Nijmegen mülteci kamplarındaki 'uyuyan hücrelerin' lideri olduklarını söyledi.

28 yaşındaki Saleh A., IŞİD'in, 'yabancılar emiri' olarak bilinen Abu Doujana al Tunisi'nin emirleri doğrultusunda, 24 saat içinde harekete geçebilecek şekilde eğitildiklerini anlattı.

Saleh A., 2014 yılında Suriye'den Avrupa'ya geldiğini ve mülteci kamplarında dolaşmaktan yorulduğu için "pişmanlık yasasından" faydalanmaya karar verdiğini söyledi.

Paris Savcılığı, bu bilgileri Le Monde gazetesine doğruladı. Hollanda'da yayımlanan NRC gazetesinin haberine göre, Fransa bu ifadeye ilişkin araştırmayı sürdürüyor.

Almanya'da 3 kişi gözaltında

Fransız makamları, elde edilen bu bilgileri Almanya ve Hollanda ile de paylaştı. Almanya, bu bilgiler ışığında geçen Perşembe günü Düsseldorf'ta Suriye uyruklu 3 kişiyi gözaltına aldı.

Telif hakkı EPA
Image caption Alman emniyet güçleri Fransa'dan alınan istihbarat üzerine operasyonlar düzenleyerek 3 kişiyi gözaltına aldı.

Alman polisine göre, 'uyuyan hücreye' mensup olduğu sanılan bu kişiler, Düsseldorf'ta kalabalık bir alışveriş sokağına saldırı hazırlığı içindeydi.

Hollanda Adalet Bakanlığı da, Saleh A.'nın açıklamaları ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur, soruşturma sürdüğü için ayrıntılı açıklama yapamayacağını söyledi.

Hollandalı bakan, bu tür açıklamaların "mülteci akınının teröristler tarafından kötüye kullanıldığı" yönündeki kaygılarını haklı çıkardığını vurguladı.

Hollanda izlemeye devam ediyor

Hollandalı yetkililere göre, yeterli kanıt olmadığı için henüz gözaltına alınan kimse yok yok. Ancak, Saleh A.'nın ifadesinde belirttiği zanlıların kimler ve nerede oldukları biliniyor.

Hollandalı yetkililer yeterli delil olmadan yapılacak göz altı nedeniyle IŞİD üyelerinin takip edildiklerinin farkına varabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle, "uyuyan hücre" üyelerinin attığı her adımın istihbarat birimlerince yakından izlendiğinin altı çiziliyor.

İlgili haberler