Vezneciler saldırısı: AB ve ABD'den kınama ve dayanışma mesajı

Telif hakkı DHA

Yedisi polis, dördü sivil 11 kişinin hayatını kaybetmesine ve 36 kişinin de yaralanmasına yol açan İstanbul'un Vezneciler semtindeki saldırıyla ilgili hem Avrupa Birliği'nden (AB) hem de ABD'den kınama mesajları geldi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Maja Kocijancic, "Türkiye bugün bir kez daha İstanbul'da bir terör saldırısının hedefi oldu. Aralarında polislerin de olduğu çok sayıda insan hayatını kaybetti, birçok kişi de polis aracını hedef alan bombalı saldırıda yaralandı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevdiklerine en içten taziyelerimizi iletiyoruz ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.

Sözcü, AB'nin 'her zaman olduğu gibi Türkiye'nin yanında olduğunu' ifade ederek "Türkiye halkı ve hükümetiyle devam eden dayanışmamızı ve küresel bir tehdit olan teröre karşı verdiğimiz ortak mücadeleyi bir kez daha vurgulamak istiyoruz" dedi.

ABD: Omuz omuza durmayı sürdürüyoruz

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise açıklamasında, "İstanbul’daki vahşi terör saldırısının derin üzüntüsü içindeyim. Hiçbir amaç, böylesi mantıksız bir şiddeti haklı gösteremez" dedi ve saldırıyı kınadığını ifade etti.

Bass, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda "Terörle mücadelede Türkiye ile omuz omuza durmayı sürdürüyoruz" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise açıklamasında "İngiltere bu anlamsız ve iğrenç şiddet olayını en sert biçimde kınıyor" dedi.

NATO: Terör temel değerlerimizi hedef alıyor

Telif hakkı EPA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de saldırıları kınayarı kınayanlar arasındaydı.

Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Terör NATO'nun temel değerleri olan demokrasiyi, bireysel özgürlükleri, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü hedef alıyor. Asla müsamaha gösterilemez ve mazur görülemez" dedi.

İlgili haberler