İstanbul'da bombalı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'un Beyazıt semtinde sabah saatlerinde bir polis aracının geçişi sırasında gerçekleşen bombalı saldırıda 7'si polis, 4'ü sivil 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi de yaralandı.

Saldırı TSİ 08.40 sularında İstanbul Üniversitesi'nin önündeki Vezneciler tramvay durağı yakınlarında gerçekleşti. Saldırının ardındansa bölge güvenlik çemberine alınırken açılan soruşturmada 7 savcı görevlendirildi ve 4 kişi de olayla bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alındı.

Henüz saldırıyı üstlenen olmadı.

Telif hakkı EPA
Image caption Saldırının gerçekleştiği bölgede büyük hasar oluştu.

İstanbul Üniversitesi'nde servis şoförü olarak görev yapan Alaaddin İdik adlı bir görgü tanığı da yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlatırken "Üniversiteden servis çıkarıyordum. Arabayı park ettim. Kahvaltı için patlamanın olduğu tarafa yöneldim. O ara patlama oldu. Yerde yaralı polisler yatıyorlardı. Yardımcı olmak istedim. 'Abilerim gitti, abilerim öldü, bizde bir şey yok' diyorlardı" dedi.

Ünal Korkmaz adlı bir diğer görgü tanığı ise saldırı anında ve sonrasında "Yakındaki inşaatta çalışıyorduk. Patlamayı duyunca olay yerine gittik. Araçların paramparça olduğunu gördük. Sokağa bomba parçaları düştüğünü gördüm" dedi.

Erdoğan: Terörle mücadele kıyamete kadar sürecek

Telif hakkı AFP
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vezneciler saldırısında yaralananları Haseki Hastanesinde ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırının ardından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti ve ardından yaptığı açıklamada PKK'yı işaret ederek "Terör örgütünün özellikle sivil-polis veya sivil-asker, bu tür ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır ve bunların bu yaptıkları insanlara karşıdır" dedi.

"Terörle mücadele kıyamete kadar sürecek" diyen Erdoğan, istihbarat ve güvenlik güçlerinin yoğun çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek "Teröristten her zaman, her yerde bu tür şeyleri bekleyip, ona göre de hazırlıklı olmak durumundayız" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı yazılı açıklamada "Terör aşağılık yüzünü bir kez daha göstermiştir" dedi.

Yıldırım mesajında "Ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadele hedefinden asla ve asla taviz vermeyecektir. Güvenlik ve adli birimlerimiz, büyük bir dikkat ve titizlikle iz sürerek bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri ve onları azmettirenleri mutlaka ortaya çıkartacaktır" dedi.

Yayın yasağı

İstanbul ve Ankara'da daha önce yaşanan saldırılarda olduğu gibi, Vezneciler'deki bombalı saldırının ardından da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) saldırı anına dair görüntülere mahkeme kararıyla yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

RTÜK açıklamasında soruşturma tamamlanıncaya dek soruşturma dosyası kapsamı hakkında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri gibi yayınların yapılmasının da yasaklanmasına karar verildiği belirtildi.

__________________________________________________________________

Son zamanlardaki büyük saldırılar

Telif hakkı getty
  • Nisan 2016 - Bursa'da kent merkezindeki intihar saldırısında saldırgan öldü, 13 kişi yaralandı. Saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.
  • Mart 2016 - Ankara'da TAK'ın Kızılay'da düzenlediği saldırıda 34 kişi, İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi yaşamını yitirdi.
  • Şubat 2016 - Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve lojmanların bulunduğu Devlet Mahallesi'nde patlayan bomba yüklü araç 28 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.
  • Ocak 2016 - İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndaki intihar saldırısında 11 Alman turist öldü. Daha sonra hastanede yaşamını yitirenlerle ölü sayısı 13'e yükseldi.
  • Ekim 2015 - Ankara Garı'nda Barış Mitingi'ne düzenlenen saldırıda 103 kişi öldü. Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti IŞİD üstlendi.
  • Temmuz 2015 - Şanlıurfa Suruç'ta üzerinde bomba olan şahıs kendini patlattı. 34 kişi öldü. Saldırganın IŞİD'le bağlantısı olduğu belirlendi.
  • Haziran 2015 - Seçimlerden önce Diyarbakır'daki HDP mitinginde düzenlenen saldırıda 5 kişi öldü.
  • Ocak 2015 - İstanbul Sultanahmet'te bir IŞİD militanı Turizm Şube Müdürlüğü'nün önünde elinde tuttuğu el bombalarını patlattı, bir polis yaşamını yitirdi.

__________________________________________________________________

Muhalefetten iktidara tepki

Telif hakkı AP
Image caption CHP lideri Kılıçdaroğlu, saldırı nedeniyle AKP hükümetini 'beceriksizlikle' suçladı.

Muhalefet partilerindense hem saldırıyı düzenleyenlere hem de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) tepki vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklanada, saldırıyı lanetlediğini söyledi ve "Barış ve kardeşliğin ayı olan Ramazan’ın ikinci gününde düzenlenen bu terör saldırısı, güvenli bir Türkiye uğruna üstüne düşen sorumluluğu kararlılıkla yerine getiren emniyet teşkilatımızı hedef almıştır" dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine "Karanlık güçler, mevcut iktidarın her türlü beceriksizliğine rağmen, milletimizin teröre karşı gösterdiği ortak dayanışmasıyla yok olacaktır" diyerek devam etti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda "İstanbul’u kana bulayan alçakların, emir aldıkları arsızların, Türkiye’yi istikrarsızlığa gömmek isteyen kansızların hesabı görülmelidir. AKP hükümetinin hiçbir bahanesi kalmamıştır. Başkanlıkla oyalananların aklını başına alması, üzerimizde oynanan oyunları bozması şarttır" dedi.

HDP'den 'Biraraya gelelim' çağrısı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise siyasi liderlere bir araya gelip görüşme çağrısında bulundu.

Demirtaş, "Buradan Başbakan ve Meclis'te grubu bulanan siyasi parti liderlerine çağrıda bulunuyorum. Gelin dördümüz bir araya gelelim akan kanı durdurmak için görüşelim" dedi ve sorunun çözülememesi durumunda da Meclis'te grubu bulunan dört partinin liderlerini de istifaya çağırdı.

Demirtaş sözlerine, "Hiçbir şekilde hiçbir şiddet yolu yöntemi HDP‘nin benimsediği makul görebileceği bir yöntem olmadı. Bundan sonrada olmayacaktır" diyerek devam etti.

İlgili haberler