Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed Ali için düzenlenen törene katıldı

Telif hakkı AP

Geçen cuma günü hayatını kaybeden ABD'li efsane boksörün iki gün sürecek olan cenaze töreni, cenaze namazı ve duayla başladı.

Ailenin sözcüsü Ali'nin cenaze törenini hayatını kaybetmeden yıllar önce planlamış olduğunu belirtti.

Ali'nin, doğum yeri olan Kentucky eyaletindeki Louisville kentinde kılınan cenaze namazı için 14 binden fazla bilet satıldı.

Cenaze namazı Ali'nin birçok kez ringe çıktığı Freedom Hall'da kılındı.

Telif hakkı AP

Namaza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı.

Erdoğanvebe yanındaki heyet dün ilerleyen saatlerde ABD'den ayrıldı.

Bugünse Ali için "KFC Yum! Center"da toplumun tüm kesimlerinin katılacağı bir tören düzenlenecek.

Törenin ardından naaşı Louisville'de Ali'nin doğup büyüdüğü sokakların da dahil olduğu bir güzergâhta dolaştırıldıktan sonra Cave Hill mezarlığında toprağa verilecek.

Törende eski ABD başkanı Bill Clinton, komedyen Billy Crystal ve spor yazarı Bryant Gumbel'ın da birer konuşma yapması bekleniyor.

Telif hakkı EPA

Uzun yıllar Parkinson hastalığıyla mücadele etmiş olan Ali'nin "tanımlanamayan doğal nedenlere bağlı septik şok"tan öldüğü açıklanmıştı.

74 yaşındaki eski dünya ağırsiklet boks şampiyonu tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul ediliyordu ve dünyanın en tanınan sporcularından biriydi.

Muhammed Ali, 1964'te Amerikalı boksör Sonny Liston'ı yenip ilk dünya şampiyonluğunu kazanmıştı.

Ali daha sonra üç dünya şampiyonluğu kazanan ilk boksör oldu. 1981'de boksu bırakan sporcu 61 maçından 56'sını kazandı.

Ünlü boksör, 22 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra Müslüman oldu ve "kölelik ismim" dediği Cassius Marcellus Clay ismini değiştirerek Muhammed Ali adını almıştı.

İlgili haberler