'Yatla insan kaçakçılığı yapanlara' gözaltı

Telif hakkı AFP

İtalya'nın güneyinde, Türkiye üzerinden bir yatla 16 Suriyeliyi İtalya'ya kaçırmakla suçlanan iki Ukraynalı gözaltına alındı.

Calabria bölgesindeki Isola Capo Rizzuto kasabasında plajda ıslak giysileriyle yürüyen bir grup yabancının görülmesi üzerine güvenlik güçleri alarma geçti.

Operasyonu yapan Mali Polis güvenlik biriminden yapılan açıklamaya göre, yapılan incelemelerde 16 Suriyeli'nin Türkiye'den bir yatla yola çıkarak İtalya'ya ulaştıkları belirlendi.

8'i erkek, 6'sı kadın, 2'si çocuk olan Suriyeliler, kendilerini Türkiye'den İtalya'ya getiren insan kaçakçılarına kişi başı yaklaşık 5000 euro ödediklerini anlattı.

Suriyeliler ifadelerinde insan kaçakçılarının Rus ya da Ukraynalı oduğunu da söyledi.

Suriyelilerin ifadeleri ve yapılan incelemelerin ardından geçen Perşembe sabahı Mali Polis'e bağlı birimlerin denizde yaptıkları operasyonla, Calabria açıklarında bir teknede 2 Ukrayna vatandaşı yakalandı.

Kimlik bilgileri açıklanmayan Ukraynalıların, Suriyelileri İtalya'ya bıraktıktan sonra aynı yatla uluslararası kara sularına doğru kaçarken ele geçirildiği belirtildi.

İnsan kaçakçılarının kullandığı 10 metre uzunluğundaki, tek direkli yata el koyulurken iki Ukraynalı gözaltına alındı.

Yatla insan kaçakçılığı vakaları

Mali Polis'ten yapılan açıklamada, "aşağılık yöntemlerle kâr elde eden organizasyonun işleyiş sistemini ortaya çıkarmak için detaylı incelemelerin sürdüğü" belirtildi.

İtalya'ya bu yıl içinde yaklaşık 50 bin göçmenin kaçak olarak deniz yoluyla ulaştığı bildiriliyor.

AB'nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşması ve Balkanlar rotasının kapanması nedeniyle Suriyeli mültecilerin Yunanistan yerine İtalya üzerinden Avrupa'ya kaçmaya yönelebileceği uyarıları da yapılıyordu.

Ancak halen İtalya'ya gelen göçmenlerin büyük kısmının Sahra altı Afrikası'ndan, Libya üzerinden geldiği belirtiliyor.

BM'ye göre 2014'ten bu yana, çoğunluğu bakımsız ve kapasitesinin çok üzerinde doldurulmuş bot ve teknelerle Avrupa'ya ulaşmaya çalışan bu göçmenlerin 10 binden fazlası hayatını kaybetti.

Yalnızca bu yılın başından bu yana 2800'ün üzerinde göçmenin Akdeniz'i geçmeye çalışırken öldüğü belirtiliyor.

İtalyan yetkililer, son 8 ayda ise göçmenlerin Türkiye ya da Yunanistan üzerinden yatlarla İtalya'ya ulaşması vakalarına yaklaşık 20 kez rastlandığını söylüyor.