İngiltere ve Rusya'ya Euro2016'dan ihrac tehdidi

Telif hakkı PA

UEFA, İngiliz ve Rus taraftarların başka şiddet olaylarına karışması durumunda, iki ülkeyi de Euro 2016 turnuvasından diskalifiye etme tehdidinde bulundu.

Kuruluş İngiltere-Rusya maçından sonra yaşanan ve "tamamiyle kabul edilemez" diye nitelediği şiddet olaylarının ardından Rusya'ya yönelik disiplin soruşturması başlattı.

Ancak İngiltere'ye soruşturma başlatılmadı.

Marsilya'daki maçın ardından çekilen görüntülerde Rus taraftarlar İngiliz taraftarlara doğru saldırırken görülüyor.

UEFA Rusya'ya yöneltilen suçlamalar arasında "taraftarların olay çıkartması, ırkçı davranışlar ve stadın içinde havai fişek atılmasının" bulunduğunu doğruladı.

UEFA taraftarların ayrı tribünlerde tutulması konusunda bazı sorunlar olduğunu kabul etti ve güvenliğin arttırılacağını bildirdi.

İhrac tehdidi

Görgü tanıkları, maçın sonuna doğru Rus tribünlerinden atılan havai fişeğin ardından olayların başladığını söylüyor.

Bazı taraftarların rakip taraftarları ayıran bariyerlere tırmanıp, aştıkları seçiliyor.

Bazı Rus taraftarların da kaçmaya çalışan İngiliz taraftarları yumrukladığı görülüyor.

UEFA'nın yaptığı sert açıklamada bu tür şiddet olaylarının tekrarı halinde Rusya veya İngiltere'ye ceza vermekte tereddüt edilmeyeceği ve bu cezalar arasında takımların turnuvadan ihracının da bulunduğu vurgulandı.

Rus Spor Bakanı Vitaly Mutko UEFA'nın Rus Futbol Federasyonuna soruşturma başlatarak "doğru bir adım attığını" söyledi. Mutko "Havai fişekler, havai fişek atan bir tabanca vardı. Tribünlerde kavgalar çıktı. Tüm bu sorunları çözmemiz gerek" dedi.

Maç öncesindeki çatışmalar

Bu arada UEFA, maç öncesinde İngiliz taraftarlar ve polis arasında yaşanan çatışmaların yetki alanı dışında kaldığını ve bu nedenle İngiliz Futbol Federasyonuna soruşturma açılmayacağını bildirdi.

Telif hakkı AP

Dün akşam Marsilya'da oynanan İngiltere-Rusya maçı 1-1 bitmiş, iki takım taraftarları arasında Perşembe günü başlayan çatışmalar dün maçtan önce ve sonra da sürmüştü.

Çatışmalarda 20 kadar kişi yaralanmış, bir İngiliz taraftarın durumunun ise ağır olduğu belirtilmişti.