Almanya: Türkiye kökenli milletvekillerine seyahat uyarısı gündemde

Telif hakkı Getty

Almanya, Türkiye kökenli milletvekillerine Türkiye'ye gitmemeleri yolunda bir seyahat uyarısı yapılması gerekip gerekmediğini değerlendiriyor.

Almanya Parlamentosu'nda 2 Haziran'da yapılan oylamada 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasını öngören tasarıya destek veren Türkiye kökenli 11 milletvekili, ölüm tehditlerinin ardından polis korumasına alınmıştı.

Reuters ajansının Almanya Dışişleri Bakanlığı'na dayanarak verdiği habere göre, Türkiye kökenli milletvekillerinin güvenliği masaya yatırıldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer, Türkiye kökenli 11 milletvekili ile bağlı bulundukları partilere, bu milletvekillerinin karşı karşıya bulundukları potansiyel yeni güvenlik riskleri ile ilgili olarak yazılı bilgi vereceklerini söyledi.

Schaefer, Der Spiegel dergisinde yer alan bir haber üzerine "seyahat uyarısı yok" dedi, ancak Türkiye'deki siyasal ve hukuki koşulların değerlendirilmeye devam edildiğini ve kararın yakında verileceğini belirtti.

Türkiye kökenli milletvekillerinin Almanya'da 1915 olayları ile ilgili yasa tasarısını desteklemesi iki ülke arasında polemik konusu olmuştu.

Tasarıyı sunan Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir ve diğer Türkiye kökenli milletvekillerine, Türkiye'den yöneltilen suçlamalar Almanya'da tepki toplamıştı.

İlgili haberler