EURO 2016: Stad çevresinde alkol yasağı çağrısı

Telif hakkı EPA

Marsilya'da hem taraftar grupları arasında, hem de polisle taraftarlar arasında yaşanan çatışmalardan sonra Fransa hükümeti, maçların oynandığı şehirlerin belediyelerinden stad çevrelerinde alkol satışını yasaklamalarını istedi.

Rusya ve İngiltere, Cumartesi günü yapılan maçta berabere kalınca Rus ve İngiliz taraftarlar arasında büyük kavgalar çıkmıştı. UEFA şiddet olaylarının devam etmesi durumunda iki takımın da turnuvadan ihrac edileceğini söyledi.

Perşembe günü Lens'te yapılacak İngiltere-Galler maçı için İngiltere şehre fazladan polis göndermeyi teklif etti.

'Kesinlikle kabul edilemez'

Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "Alkol satışı, tüketimi ve dağıtımını durdurmak için gerekli bütün önlemleri aldık. Maç günlerinde, maçın bir gün öncesinde ve taraftarların buluşma noktalarında alkol satılmayacak" dedi ve yasağın halka açık alanları, dükkanları ve tekelleri de kapsadığını belirtti.

Cazeneuve, "Marsilya’da yaşanan olaylar kesinlikle kabul edilemez. Yetkililer için, halk için ve futbolseverler için de kabul edilemez bir durum" diye ekledi.

Telif hakkı Getty

Çarşamba günü Rusya ile Slovakya’nın Lille'de yapacağı maçtan yalnızca bir gün sonra Lille’in 40 kilometre uzağında, Lens'te, İngiltere ile Galler karşılaşacak. Lens çoktan alkol yasağını getirdi ve maça bileti olmayanlara seyahat etmemelerini söyledi.

UEFA, İngiltere-Rusya karşılaşmasında yaşananlar için Rusya'ya karşı disiplin soruşturması başlattığını açıkladı. Rus taraftarlar toplum huzurunu bozmak, ırkçı davranışlarda bulunmak ve fişek tabancası kullanmakla suçlanıyor.

'Güvenlik güçlendirilecek'

UEFA, yetkililerin taraftarları ayırmakta güçlük çektiklerini açıkladı ve güvenliğin "güçlendirileceğini" söyledi.

Telif hakkı Getty

Tanıklara göre stadyumda yaşanan kavga maçın sonunda İngiliz taraftarlara fişek tabancası fırlatan bir Rusya taraftarı nedeniyle başladı. Daha sonra Rus taraftarlar bariyerlerden atlayarak İngiliz taraftarlara saldırdı. 20 İngiliz taraftar yaralandı ve en az birinin durumunun kritik olduğu biliniyor.

Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara Salı günü karar verilecek.

BBC spor editörü Dan Roan 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması beklenen Rusya’nın yoğun bir denetleme altında olduğunu söyledi.

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Martin Glenn, UEFA'ya İngiliz taraftarların davranışlarının "oldukça ciddi" bir muamele göreceğini bildirdi.

"Taraftarlarımızın davranışlarının yaratabileceği sonuçların farkındayız ve İngiliz Futbol Federasyonu olarak onları sorumlu ve saygılı davranmaya teşvik etmek için elimizden geleni yapacağız. Hafta sonu Marsilya’da yaşanan olayların futbolda hatta toplumda yeri yok" dedi.

İlgili haberler