AB'nin Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Haber istifa etti

Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Haber, AB ile Türkiye arasındaki göçmen anlaşması kapsamında Türkiye'nin tutumunu eleştirmesi üzerine Ankara ile yaşadığı fikir ayrılığının ardından görevinden istifa etti.

Ekim ayından bu yana AB'nin Türkiye Büyükelçisi görevinde bulunan Hansjörg Haber, geçen ay göçmen anlaşmasıyla ilgili Ankara'yı eleştirmiş, eleştirileri nedeniyle de Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Haber, 13 Mayıs'ta bir grup gazeteciye vize muafiyetiyle ilgili yaptığı açıklamada, AB'nin vize muafiyeti için Türkiye'nin yerine getirmesini istediği 72 kriterin 2013'ten itibaren belli olduğunu belirterek "Bir atasözümüz var. 'Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek', burada tersi oldu" demişti.

AB Bakanı Ömer Çelik, Salı günü Haber'in istifasıyla ilgili açıklamasında "Söz konusu büyükelçi, Türkiye'yi eleştiren konuşmasında iki temel kuralı ihlal etmişti. Sanırım o durumun devamı olarak Türkiye'de çalışmasının bir anlamı kalmamıştır. AB ilişkileri, vize serbestisi olarak değerlendirmemek lazım bu istifayı" dedi.

AB yetkilileri, Haber'in görevini 1 Ağustos'ta bırakacağını ve halefinin kısa süre içinde açıklanacağını söyledi.

İlgili haberler