EURO 2016: Rus holiganlar kavgalar için ne diyor?

Telif hakkı Getty

Cumartesi günü oynan İngiltere - Rusya EURO 2016 maçı 1-1 berabere bittikten sonra yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili haberler Rus taraftarların üzerinde yoğunlaştı.

Avrupa ve Rusya’dan yetkililer, UEFA ve medya şiddet olayları hakkında bir dizi gazeteciler oluşan karmaşa hakkında oldukça fazla konuştu. Peki, Rus holiganlar davranışlarıyla ilgili ne diyor?

'Özlediğimiz sokak şiddeti'

Rus holigan Molodoi, “Okolofutbol” (Rusça holigan davranışlara verilen argo bir isim) internet sitesinde günün olaylarını anlattığı yazıda “Sekizimiz Marsilya’nın merkezinde, iki arabanın içinde oturup, özlediğimiz eski sokak şiddetinin keyfini çıkarıyorduk” yazdı.

Daha sonra da kalabalık bir İngiliz taraftar grubuyla girdikleri ağız dalaşını anlatıyor:

“Sadece birkaç kişi olduğumuzu görünce etrafımızı sardılar. Tam İngilizlere göre bir davranış. Tabi bi yandan haklılar – az kişi olmamız bizim sorunumuz.”

Telif hakkı AFP

Rus sosyal medyasında oluşturulan bazı gruplar da holiganların arasında geçen kavgaları videoya çekip paylaşıyor.

Bu kavgalar sırasında çoğu zaman ‘kameraman’ yorumlar yapıyor ve özellikle kavgayı yüksek bir açıdan çekerek izleyenlere neredeyse bir futbol maçı izliyorlarmış hissini vermeye çalışıyor.

Önceden yapılan hazırlıklar ve planlamalar

Daha büyük grupların kendi internet siteleri bile var. Bu internet sitelerinde maç sırasında yapılacak saha içi tezahüratlar, atılacak havai fişekler ve şehrin uzağında rakip takımların taraftarları arasında yapılacak kavgalara karar veriliyor.

Telif hakkı PA
Telif hakkı AFP

Fanatikler bu internet sitelerini aynı zamanda medyada kendileri hakkında çıkan haberleri ve eleştirileri paylaşmak için de kullanıyor ve kendileriyle gurur duyuyorlar.

Marsilya’daki fanatik gruplardan biri olan Orel Kasapları'nın internet sitesinde birisi “İngiliz medyası bizim vahşi olduğumuzu ve taraftarlarının, kadınların ve çocukların bizden kaçtığını söylüyorlar. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, İngilizler çocuk değil” yazıyor.

Rus fanatiklerin örgütlenmesi 70'lerin ve 80'lerin İngiliz holiganlarına benzese de, onlara benzemeye çalışmıyorlar.

İngilizler takım renklerini giymemek için çok dikkatli davranıyorlardı ve Lacoste, Fred Perry gibi tasarım markaları tercih ediyorlardı.

Rus holiganlar ise üyesi olduğu grupların ve tuttukları takımların logolarını gururla taşıyorlar.

'Böyle devam'

Rus Spor Bakanı Vitaly Mutko’dan eleştiri almalarına rağmen, Rus holiganların davranışlarını destekleyenler de vardı.

Liberal Demokrat Parti milletvekili, ayrıca Rusya Futbol Federasyonu'nun bir yetkilisi olan Igor Lebedev, “taraftarların kavga etmesinde hiçbir sorun olmadığını” ve “böyle devam etmelerini” söyleyen bir Tweet attı.

Telif hakkı AP

Eski Federasyon sözcüsü ve radyocu Andrei Malosolov da yazdığı blog yazısında “Rus taraftarların zaferini” kutladı ve “formda olmalarını, havalı görünümlerini ve dövüşebilmelerini" övdü.

Malosolov “Ruslar korkusuzlukları için saygı görmeyi hak etmiyorlar mı? En azından tarihsel ve jeopolitik olarak Rusya’nın en büyük düşmanının vatandaşlarını tekmelediler” diyor.

İlgili haberler