EURO 2016: Fransa, İngiltere ve Rusya maçları öncesi alarmda

Telif hakkı AFP

Fransa'da yetkililer bugün Lille'de yapılacak Rusya - Slovakya ve yarın Lens'te oynanacak İngiltere - Galler maçları öncesi alkol satışına sınırlama getirip, Lille kentine 4000 takviye polis gönderdi.

EURO 2016 maçı nedeniyle kentte alkol satan dükkanların Cuma'ya kadar kapalı kalmasına karar verilirken, 350 barın ise Çarşamba ve Perşembe akşamları erken kapanması kararlaştırıldı.

Arabayla sadece 30 dakika mesafede olan Lille ve Lens kentlerinde İngiliz ve Rus taraftarlar toplanmış durumda.

İki takımın haftasonu Marsilya'da oynadığı maçta büyük olaylar çıkmış, Rus ve İngiliz taraftarlar arasında çıkan kavgalarda 4'ü ağır, 35 kişi yaralanmıştı.

UEFA, Rus taraftarların karıştığı şiddet olayları nedeniyle, Rusya'ya EURO 2016'dan ihraç cezası verdi ancak cezayı askıya aldı. Benzer olayların tekrarlanması durumunda Rusya milli takımının EURO 2015'dan men edilmesi gündemde.

Telif hakkı PA

Marsilya savcısı Brice Robin olaylarla ilgili olarak, altısı İngiliz, üçü Fransız ve biri Avusturyalı 10 kişinin yargılanacağını, olaylara karışan 150 Rus taraftarın ise kaçmayı başardığınısöylemişti.

İki ülke takımlarının taraftarları, geçen haftanın ardından bu hafta da Lille'de oynanacak İngiltere-Galler ve Rusya-Slovakya maçlarında tekrar aynı mekanda bulunacak.

Yetkililer bileti olmayan İngiltere taraftarlarını kente gitmekten caydırmaya çalışırken, biletsiz kişilerin maç görüntülerini izlemeleri için ayrılacak alanlarda alkol düzeyi düşürülmüş bira satılması önlemi alınacak.

Geçen Cumartesi günü İngiltere ile Rusya arasında berabere sonuçlanan karşılaşmadan sonra, hem taraftarlar arasında hem de taraftarlarla polis arasında çatışma çıkmıştı.

İlgili haberler