İngiltere'nin AB referandumu: Kim, hangi konuda ne diyor?

Telif hakkı Getty

İngiltere'de seçmenler 23 Haziran Perşembe günü sandığa giderek ülkenin Avrupa Birliği'nde (AB) kalıp kalmamasına karar verecek. Referandum öncesinde göç politikasından, ekonomiye, güvenlikten dış politikaya kadar pek çok konu tartışılıyor ve AB'den çıkışın olası etkileri ele alınıyor.

Referandum tartışmalarının ana başlıklarını, 'Çıkalım' ve 'Kalalım' kamplarının tezlerini derledik:

Göç politikaları

Image caption AB'den çıkışı destekleyenlerin üzerinde en çok durduğu konu göç.
 • İngiltere'nin aldığı net göç yılda 300 bini aşıyor. Hükümetse bu sayıyı 100 bine indirmek istiyor.
 • AB üyesi ülkelerden gelen net göç ise 184 bin düzeyinde. AB dışından gelen göç yılda 188 bin.
 • AB üyesi ülkelerin vatandaşları İngiltere'de yaşama ve çalışma hakkına sahip.
'Çıkalım' kampı 'Kalalım' kampı
AB üyesi olarak kaldığımız sürece göçü kontrol altına almamız imkansız. Başta AB ülkelerinden gelenler olmak üzere göçmenler yaralandıkları kamu hizmetlerinden çok vergi vererek katkı sağlıyor.
Ülkeye gelen göçmenler nedeniyle kamu hizmetleri büyük baskı altına girdi. AB'yle yapılan yeni anlaşma sayesinde çalışan göçmenler ancak İngiltere'ye geldikten 4 yıl sonra sosyal yardımlardan faydalanabilecek.
Göçmen kabul sistemini AB vatandaşlarını da kapsayacak şekilde genişletmeliyiz. AB'den çıksak dahi ortak pazarda kalmak için serbest dolaşımı kabul etmemiz gerekecek.
Göçmenler ekonomi için faydalı.

Dış politika

Telif hakkı AFP
Image caption AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond.
 • AB son yıllarda dış politikadaki etkinliğini artırmak için bir dizi mevzuat değişikliğine gitti.
 • Birliğin dış politikasını AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi temsil ediyor. AB Dış İlişkiler Servisi ise dış politikadaki belirleyici kurum.
 • Dış politika önergelerinde tüm üye ülkelerin veto hakkı bulunuyor.
'Çıkalım' kampı 'Kalalım' kampı
NATO ve BM Güvenlik Konseyi üyeliği İngiltere'nin güvenliği için AB'den daha önemli. İngiltere ancak AB'de kalırsa küresel çapta hayati kararlarda söz sahibi olabilir.
AB kendi ordusunu oluşturmaya çalışıyor ve ülkemizin askeri teçhizat alımlarına karışıyor. AB'den ayrılmak İngiltere'nin küresel etkisini azaltır.
İngiltere'nin küresel etkisi bağımsız bir ülke olarak daha güçlü olur. AB içerisinde kalarak ortak tehditlere ortak çözümler geliştirmek güvenliğimizi güçlendirir.

Ekonomi

Telif hakkı AFP
Image caption İngiltere'nin görevdeki ve eski maliye bakanları George Osborne (solda) ile Alistair Darling, ülkenin AB'den çıkması halinde çok sayıda uluslararası şirketin İngiltere'ye yatırım yapmaktan vazgeçeceğini söylüyor.
 • İngiltere'nin dış ticaret hacminin neredeyse yarısı AB üyesi ülkelerle.
 • AB ortak pazarı, malların, hizmetlerin ve kişilerin serbest dolaşımını sağlıyor ve gümrük engellerini ortadan kaldırıyor.
 • AB dışındaki ülkelerle ticaret anlaşması görüşmelerini AB yönetiyor. Üye ülkeler kendi başlarına ticaret anlaşması yapamıyor.
'Çıkalım' kampı 'Kalalım' kampı
Şirketler AB düzenlemeleri yükünden kurtulacak. AB'den çıkış büyük bir ekonomik şok yaratır ve ekonomiyi yavaşlatır.
AB ülkeleriyle ticaret devam edecek çünkü zaten ihraç ettiğimizden fazlasını AB'den ithal ediyoruz. İhracatın toplam ekonomik büyüklükteki payı düşünülürse İngiltere'nin AB'ye bağımlılığı, AB'nin İngiltere'ye bağımlılığından fazla.
İngiltere istediği ülkeyle istediği ticaret anlaşmasını yapma özgürlüğüne kavuşacak. İngiltere ortak pazarda kalmak için zaten tüm AB koşullarını yerine getirmek zorunluluğuyla karşı karşıya olacak.

İngiltere'nin dış ticareti

(2014)

77 milyar €

İngiltere'nin AB ülkeleriyle verdiği ticaret açığı

35 milyar €

AB üyesi olmayan ülkelerle olan ticaret fazlası

 • 286 milyar € İngiltere'nin AB'ye ihracatı

 • 363 milyar € AB'den ithalat

 • %45 İngiltere'nin ihracat pazarlarında AB'nin payı.

PA

Üyeliğin maliyeti

Telif hakkı Getty
Image caption AB'den çıkışı destekleyen eski Londra Belediye Başkanı muhafazakar Boris Johnson konuşmalarında Brüksel'e gönderilen paranın İngiltere içinde tutulması gerektiğine vurgu yapıyor.
 • İngiltere, AB bütçesinden aldığı fondan fazlasını kaynak olarak yatırıyor.
 • 2015 yılında İngiltere'nin brüt katkısı 22,4 milyar euro seviyesindeydi. Ancak bu paranın 6,2 milyar euroluk bölümü iade olarak geri alındı.
 • 5,5 milyar euro ise tarım sübvansiyonu ve diğer hükümet programlarının finansmanı için İngiltere hükümetine ödendi.
'Çıkalım' kampı 'Kalalım' kampı
Brüksel'e her hafta 350 milyon sterlin gönderiyoruz. AB'nin sağladığı ekonomik faydalar, maliyetinin çok üzerinde.
Eğer AB'den çıkarsak Brüksel'e yolladığımız kaynağı ülke içinde birçok proje için kullanabiliriz. Diğer üye ülkeler kişi başına İngiltere'ye kıyasla daha fazla katkı sağlıyor.
Ayrıca hangi programa ne kadar ve nasıl yatırım yapılacağına da kendimiz karar verebiliriz. AB'den çıksak bile ortak pazarda kalmak için AB bütçesine katkı koymamız istenecek.

İlgili haberler