Radiohead, Cihangir'de 'Ramazan'da içki' gerekçesiyle saldırıyı kınadı

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

İstanbul Cihangir'de, Radiohead etkinliği düzenleyen bir plakçıya, Ramazan'da alkollü içki içildiği gerekçesiyle saldırı düzenlendi.

20 kişi kadar oldukları bildirilen saldırganların, plakçının Koreli sahibi ve Koreli müşteriler dahil içerdekileri darp ettikleri belirtiliyor.

Hürriyet'in haberine göre, Firuzağa'daki Velvet İndieground Records adlı plakçının sahibinin Seogu Lee, saldırının ardından dükkanını kapattı.

Lee'nin gazeteciler görüntü alırken ağladığı görüldü.

Dükkanın sahibi olduğunu söyleyen Haydar Tekin de "Akşam bazı olaylar olmuş. Biz de dükkanın tahliye edilmesini istedik" dedi.

Polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı ancak henüz gözaltına alınan kimsenin olmadığı belirtiliyor.

'Tahammülsüzlükten kaynaklanan şiddet'

İngiliz rock grubu Radiohead saldırıyı kınadı.

Grubun açıklamasında "Umarız, bir gün geriye dönüp baktığımızda tahammülsüzlükten kaynaklanan bu tür şiddet olaylarının çok eskilerde kaldığına tanık oluruz. Şu an için yapabilecepğimiz tek şey İstanbul’daki hayranlarımıza sevgimizi ve desteklerimizi sunmaktır" denildi.

Belediye başkanı: Tweetlerim çarpıtıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sosyal medya hesabından, "Firuzağa daki saldırıyla ilgili 4 tweet attım. Biri cımbızlanıyor, çarpıtılıyor" diyerek gece attığı mesajları yeniden yayımladı.

Demircan mesajlarında şunları belirtti:

"İçinde şiddet olan bütün eylemler gibi, Firuzağa'da yaşanan olay da tasvip edilemez. Kınıyorum. Ramazan'ın toplumsal birliğe yaptığı katkıyı, bu gibi olaylarla dinamitlemeye çalışanlar, başaramayacaklar. Kaybedecekler. Olay, polisin ve yargının konusudur. Bu olayı, kendine kaldıraç yapmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir, vermemeliyiz. Tahrik, mekandan yapılan kayıt, olayın oruçla ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmesi ve servisi toplumsal barışa planlı suikasttir."