#EURO2016 blogu: Hesap kitap vakti

18 Haziran Cumartesi
Telif hakkı Emre Temel

Fransa'da, ülkenin güney kıyılarını dolaşarak başlayan tren yolculuğum sonrası bir sonraki durağım bu kez kuzeyde Belçika sınırı yakınındaki Arras şehri.

Yolculuk sürem Paris'teki aktarmam dahil yaklaşık 8 saat. Trenin hızı ise zaman zaman saatte 300 kilometreyi aşıyor.

Trenin kafesinde TRT için yorumculuk yapan ve kalbimde yeri her zaman ayrı olan "İmparator" Oğuz Çetin'le karşılaşmak hoş bir sürpriz. Fotoğraf çektiriyoruz.

Oğuz Hoca'nın da İspanya maçındaki halimize sıkıldığı belli. Benim de onu mevcut şartlarda sorularımla bunaltmaya niyetim yok.

Paris'te tren değiştirirken kısa kollu gömleğime bakan bir iki kişinin suratından, gene soğuk bir havaya düştüğüm sonucunu çıkarıyorum!

Ben trendeyken, Belçika İrlanda Cumhuriyeti'ni 3-0 yenmiş. Bonservis ücretlerine bakıldığında en pahalı kadroya sahip Belçika sonunda kalitesini göstermiş diye düşünüyorum içimden.

Telif hakkı Emre Temel

Yaklaşık 35 bin nüfuslu bir şehir Arras. Lyon'a ve Çek Cumhuriyeti'yle karşılaşacağımız Lens'e yakın. Fransız Devrimi'nin liderlerinden Maximilien Robespierre'in doğduğu kent.

Telif hakkı Emre Temel

17. yüzyıldan kalma iki meydanı (Grande Place ve Petite Place) gerçekten etkileyici.

Telif hakkı Emre Temel

Anlaşılan Fransa'nınkiler dışında turnuva maçlarına çok da ilgi yok Arras'ta. Otelde seyrettiğim ve beni pek de cezbetmeyen İzlanda-Macaristan (1-1) maçı sonrası, meydanlarda Portekiz-Avusturya maçının gösterildiği bir televizyonu ancak İrlanda barında bulabiliyorum.

İngilizce bilmeyen İrlanda barı çalışanı da sadece Fransa'da olur herhalde diye düşünmeden edemiyorum. Zaten barda benden başka maçı izleyen de yok.

Telif hakkı Emre Temel

Portekiz çok üstün oynadığı maçta Avusturya'ya gol atamadı, Ronaldo turnuvada penaltı kaçıran ilk futbolcu oldu ve karşılaşma 0-0 bitti. Yazık oldu Ronaldo'ya ve Portekiz'e ama son maçı alıp grup birincisi olurlar gibime geliyor.

Telif hakkı Emre Temel

Arras'ta Galatasaray dönercisini görmüşken içine girmemek olmaz tabii.

Çalışanlardan Semih, fotoğrafının çekilmesini istemiyor ama İspanya'ya 3-0 yenilen Ay-Yıldızlılar ile ilgili görüşü net:

"Bizi rezil ettiler!"

Ben ise şu ana kadar çok kötü bir turnuva geçirdiğimizi ama eleştirilerin daha seviyeli yapılması gerektiğini düşündüğümü söylüyorum.

Londra'dan geldiğimi belirttiğimde, İngiliz taraftarlardan dert yanıyor Semih. Anlaşılan Lens'teki Galler maçı öncesi Arras'ta konaklayan bazı İngiliz taraftarlar içerken gene ipin ucunu kaçırmış!

EURO 2016'da gruplarda maçlar bugünden itibaren tamamlanacak. Fransa-İsviçre maçı yakınımdaki Lille'de ama benim aklım Lyon'daki Romanya-Arnavutluk maçında.

Bizim gruptan çıkmamız için Çekleri yenmemiz ve altı üçüncüden en iyi dördü arasına girmemiz gerek. Arnavutlar bir puan alsa ve Romanya 2 puanla grup üçüncüsü olsa, belki Milli Takımımızın havası değişir.

Hesap kitap vakti geldi.

İlgili haberler