AB referandumunda taraf değiştiren politikacı

Telif hakkı PA
Image caption Pakistan asıllı politikacı Sayeeda Warsi AB'den ayrıl kampanyasından desteğini çekeceğini açıkladı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin eski eşbaşkanı Sayeeda Warsi AB referandumunda ayrılma yanlılarından desteğini çekeceğini ve "AB'de kal" kampanyasına destek vereceğini açıkladı.

Pakistan asıllı politikacı Barones Warsi Times gazetesine açıklamasında "AB'den ayrıl cephesinin nefret ve yabancı düşmanlığının fazla ileri gittiğini" söyledi.

Warsi sağcı UKIP'in AB karşıtı "kırılma noktası" başlıklı posterini gördüğünde bu kampanyayı artık destekleyemeceğini anladığını belirtti.

"AB'den ayrılma" taraftarları ise Warsi'nin kendi kampanyalarını desteklediğinden haberdar olmadıklarını açıkladı.

UKIP'in lideri Nigel Farage posterdeki görselin "gerçek" olduğunu söyledi.

AB tartışmalarından her iki taraftan da kampanyanın resmi bir parçası olmayan Farage'a, 23 Haziran'da yapılacak referandum öncesi seçmenleri korkutmaya çalışma suçlaması yöneltiliyor.

UKIP'in kullandığı posterde uzun bir kuyruk oluşturan göçmenlerin fotoğrafı var.

Telif hakkı PA
Image caption UKIP'in hazırladığı posterde Slovenya sınırındaki göçmenlerin fotoğrafı yer alıyor.

İngiltere Adalet Bakanı ve AB'den ayrılma kampanyasının ana isimlerinden Michael Gove Slovenya'da çekilmiş fotoğrafı gördüğünde tüylerinin ürperdiğini söylerken, George Osborne da bu fotoğrafın 1930'lu yılların söylemlerini anımsattığını aktardı.

Warsi hükümetin Gazze politikası nedeniyle 2014 yılında görevinden istifa etmişti.

Warsi "AB'den ayrıl" kampanyasının bir parçası olmadığı eleştirisine "Ben AB'den ayrılmayı bu kampanya başlamadan çok önce savunuyordum" şeklinde yanıtladı.

"Yalan ve yabancı düşmanlığı vizyonu"

"AB'den ayrıl" kampanyası lideriyle görüşmelerinde İngiltere'ye yönelik "iyimser bir vizyon" paylaştığını söyleyen Warsi, "serbest ticaretten ve insani temele dayalı" politikalardan söz ettiklerini aktardı.

Warsi BBC'ye açıklamasında "Ne yazık ki İngiltere için yalanlar ve yabancı düşmanlığı dolu bir vizyon görüyoruz. Benim gibi AB karşıtı insanlar neden AB'den ayrıl kampanyasını terk ediyor sizce?" dedi.

Warsi "Çünkü her gün ne duyuyoruz? Mülteciler geliyor, tecavüzcüler geliyor, Türkler geliyor." diye ekledi.

Warsi ayrıca AB'den ayrıl kampanyasının BNP, Donald Trump, Marie Le Pen ve Avusturya'nın Özgür Partisi gibi aşırı sağcı kesimlerden destek gördüğnü de vurguladı.

"AB'den ayrıl" kampanyası ise konuya ilişkin Twitter mesajında "Sayeeda'nın taraf değiştirmesi kafamızı karıştırdı. AB'den ayrıl kampanyasının bir parçası olduğunu bilmiyorduk" dedi.

AB'den ayrıl kampanyası Warsi'nin tek örnek olduğunu ve karşı taraftan kendilerine katılanlar bulunduğunu açıkladı.