Brüksel'deki bomba alarmı: Şüpheliden bomba çıkmadı

Telif hakkı Reuters

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kalabalık bir noktada bombalı saldırı düzenlenebileceği istihbaratı üzerine güvenlik güçleri operasyon düzenleyerek bir kişiyi gözaltına aldı. Kentin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi de güvenlik endişeleri nedeniyle kapatıldı.

Brüksel savcılığından yapılan açıklamada gözaltına alınan kişinin üzerinde bomba düzeneği olabileceği açıklandı. Ancak Brüksel polisi şüphelinin üzerinde patlayıcı bulunmadığını söyledi.

Polis gözaltına alınan kişinin üzerinde sahte bir bomba düzeneği olduğunu söyledi.

Sabaha karşı 05.30 civarında yüzü maskeli özel harekat polislerinin City 2 alışveriş merkezi etrafında dolaşmaya başladığı görüldü.

Telif hakkı AFP
Image caption Girişlerin tutulduğu alışveriş merkezinin çevresine çok sayıda polis aracı da sevk edildi.

Emniyet güçleri alınan istihbaratla sabah erken saatlerde harekete geçerken, Belçika Başbakanı Charles Michel'in de sabah erken saatlerde acil bir güvenlik zirvesi topladığı açıklandı.

Belçika'nın RTL televizyon kanalı, saat 4.30 sularında City 2 alışveriş merkezi çevresinde dolaşan bir kişinin polise ihbar edilmesinin ardından operasyonun başlatıldığı aktarıldı.

Mart ayında Brüksel'in en büyük havalimanı ile şehrin merkezindeki bir metro istasyonunda gerçekleşen eş zamanlı saldırılarda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Metro ve havalimanı saldırılarını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlenmiş, saldırıların ardından ülkede güvenlik önlemleri artırılmıştı.

İlgili haberler