AB referandumunda anahtar İşçi Partisi'nin sol kanadında

Telif hakkı Getty

İngiltere'de perşembe günü yapılacak AB referandumunun sonucunu, ülkenin önde gelen iki partisi, Muhafazakarlar ve İşçi Partisi'ndeki ayrışmanın derinliği belirleyecek.

Muhafazakâr Parti'de kampanya parti içi iktidar mücadelesinin yürütüldüğü bir platforma dönüşürken, İşçi Partisi, tabanının geleneksel olarak AB'ye karşı olan sol kesimini 'sınıfsal dayanışma' ve 'ırkçılıkla mücadele' zemininde harekete geçirmeye çalışıyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Referandumdan önce bütün partiler milletvekillerinin, Başbakan David Cameron da hükümetindeki bakanların serbest hareket edebileceklerini kabul etmişti.

Hem Muhafazakârların, hem de İşçi Partisi'nin kendi içlerinde AB karşıtları ve AB yanlıları olarak bölündükleri siyasi ortamda, öne çıkan isimler ve savundukları politikalar şöyle:

Telif hakkı Getty
Image caption İngiltere Başbakanı David Cameron AB referandumunu kaybederse istifa edebilir.

Muhafazakârlar

AB'de kalalım kampı: Muhafazakâr Parti içinde AB'de kalınmasını savunan kampanyanın en önemli ismi Başbakan David Cameron.

Cameron ve ekibi İngiltere AB'den çıkarsa, ülkenin güvenliğinin tehlikeye girebileceğini, ticaret hacminin azalacağını ve İngiliz halkının iş ve eğitim fırsatlarına darbe vurulacağını savunuyor.

Bu cepheye destek veren diğer önemli isimler arasında Maliye Bakanı George Osborne, İçişleri Bakanı Theresa May, Dışişleri Bakanı Phillip Hammond, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, Kalkınma Bakanı Justine Greening, Göç Bakanı James Brokenshire ve Savunma Bakanı Michael Fallon bulunuyor.

AB'de kalmayı savunan toplam 24 bakan, 185 milletvekili var.

Telif hakkı Getty
Image caption Boris Johnson'un muhafazakar parti liderliğini hedeflediği belirtiliyor.

AB'den ayrılalım kampı: Muhafazakâr Parti'de bu cephenin başını Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson ve Adalet Bakanı Michael Gove çekiyor.

Yaygın kanı, Johnson'un bu referandumla Muhafazakârların liderliğine oynadığı.

AB'den ayrılmayı savunan kesim, Avrupa Birliği'nin demokratik denetime kapalı bürokratik bir yapı olduğunu ve İngiltere'nin egemenliğini Brüksel'den geri alması gerektiğini savunuyor.

AB karşıtları ülke sınırlarının kontrolünü yeniden ele geçirerek "göçmen akınını" engellemek istiyor. Bu cephe ayrıca AB dışında daha avantajlı ticari ilişkiler geliştirileceği görüşünde.

AB'den ayrılalım kampanyasına Johnson dışında kabineden beş kişi destek veriyor.

Bunlar Kültür Bakanı John Whittingdale, Kuzey İrlanda bakanı Theresa Villiers, Adalet Bakanı Michael Gove, Çalışma Bakanı Priti Patel ve meclisle ilişkilerden sorumlu Bakan Chris Grayling.

İngiltere parlamentosunda 38 milletvekili bu cepheyi destekliyor.

Image caption İşçi Partisi lideri Jeremy Corybn referandumda AB yanlısı kampanyayı destekliyor.

İşçi Partisi

AB'de kalalım kampı: İşçi Partisi de AB'de kalmak ya da ayrılmak konusunda bölünmüş durumda. Parti lideri Jeremy Corbyn geçmişte Avrupa Birliği'ni sorgulayan bir siyasetçi olarak bilinse de bu referandumda AB yanlısı kampanyaya destek veriyor.

Parti'nin gölge Dışişleri Bakanı durumundaki Hillary Benn ve eski içişleri bakanı Alan Johnson AB yanlısı politikacılardan.

Londra'nın yeni belediye başkanı İşçi partili Sadiq Khan da bu cephenin önde gelen isimlerinden.

İşçi Partisi'nde 218 milletvekili AB yanlısı tutum sergiliyor.

İşçi Partisi'nin Jeremy Corbyn liderliğindeki sol kanadı Brüksel'de egemen olan neoliberal ekonomi modeline karşı. Corbyn, AB'nin çalışanların koşullarını zorlaştıran ticaret anlaşmaları ve yasal düzenlemelerini onaylamadıklarını sıklıkla vurguluyor.

İşçi Partisi lideri, dev şirketlerin istihdam yasasındaki boşlukları istismar etmesini de kabul edilemez bulduğunu söylerken, diğer yandan da, ekonomik büyümeyi, sosyal refahı ve dayanışmayı esas alan bir Avrupa çağrısında bulunuyor.

Corbyn'in işaret ettiği bir başka nokta da, iklim değişikliği gibi sorunların ulusal sınırlar içinde çözülmesinin zorluğu.

AB'den ayrılalım kampı: İşçi Parti içinde bir grup politikacı AB'den ayrıl kampanyasına destek veriyor. Bu isimlerin başında milletvekilleri Kate Hoey, Graham Stringer, Kelvin Hopkins ve İşçi Partisi'nin önemli bağışçılarından John Mills var.

İşçi partili AB karşıtları, İngiltere'nin AB bütçesine fazla katkı yaptığını, AB kuralları gereğince İngiltere'nin sanayi, tarım ve balıkçılık gibi alanlarda Brüksel'de alınan kararlara tabi olduğunu ve ihracatın azaldığını savunuyor.

Gerek İşçi Partisi'nin tabanındaki, gerekse parti dışındaki sol kesim ise, Avrupa Birliği'nin hiçbir şekilde reform edilemeyecek anti demokratik bir yapı olduğunu ve sadece uluslararası büyük sermayenin çıkarlarını savunduğunu söyleyerek Birlik'ten aynlmayı savunuyor.

Ancak İşçi Partisi milletvekili ve Birlik'te kalma yanlısı Jo Cox'un, ırkçı olduğu belirtilen bir kişi tarafından silahlı bir saldırıda öldürülmesinin, solda ve özellikle hâlâ kararsız olan seçmenler arasında AB'de kalınması yönünde oy kullanmayı tetikleyebileceği söyleniyor.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'ndeki geleceğini de, bazı gözlemcilere göre, sol kanatta kalma yönünde tavır değiştirecek seçmenin büyüklüğü belirleyecek.

İlgili Konular

İlgili haberler