Çavuşoğlu: Almanya'nın İncirlik ziyaretini uygun bulmuyoruz

Telif hakkı EPA

Almanya Savunma Bakanlığı müsteşarının planlanan İncirlik üssü ziyaretinin Ankara tarafından iptal edilmesi konusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Konuşlu birlikteki askerler dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz"dedi.

Çavuşoğlu Ankara'da Malta Dışişleri Bakanı'yla birlikte düzenlediği basın toplantısında "Eğer askeri-teknik ekip Almanya'dan gelmek isterse burada da zaten konuşlu uçak ve askerleri var, gelebilirler. Onun dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz. Son derece net" diye konuştu.

Alman Bild gazetesi, müsteşar Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin Temmuz ayı içinde İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek üzere bir gezi planladığını, ancak programın Ankara tarafından iptal edildiğini yazmıştı.

Bild: 'Soykırım'a misilleme

Telif hakkı AFP
Image caption Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Ocak ayında İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmişti.

Gazetenin haberinde Türkiye'nin kararının Alman parlamentosunda onaylanan ve 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan düzenlemeye karşı atılan bir adım olarak yorumlamıştı.

Bild'e konuşan Korgeneral Dieter Warnecke de, Türkiye'nin iptal gerekçesi olarak 'Ermeni soykırımı' kararını dile getirdiğini söyledi.

Bild gazetesinde yer alan haberde, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Ankara'daki Almanya Büyükelçiliği'ne gönderdiği yazıda, İncirlik üssüne "askeri ve teknik personelin" girişine izin verileceği ancak müsteşar ve heyette yer alan milletvekillerine giriş yasağı getirildiği ifade edildi.

Adana'daki İncirlik üssünde IŞİD'le mücadele amacıyla Almanya ordusuna ait keşif uçakları ve tank uçakları bulunuyor. Türkiye, Alman personelin ihtiyaçlarını gidermesi için üssün içinde bir tesis inşa etmesine izin vermişti.

Alman Federal Meclisi'ndeki "Ermeni soykırım" iddiaları kararına rağmen, Ankara askeri tesisin inşa edilmesine ses çıkarmamıştı ancak geçtiğimiz haftalarda Alman gazetecilerin İncirlik üssüne girmesine de izin verilmemişti.

İlgili Konular

İlgili haberler