8 soruda Cameron'un AB referandumu açmazı

Telif hakkı Reuters

Referandumdan ağır bir yenilgiyle çıkan Başbakan David Cameron'ın önümüzdeki saatlerde bir açıklama yapması bekleniyor.

Guardian gazetesi, İngiltere Başbakanı'nın yanıtlaması gereken sekiz soru olduğunu söylüyor.

  • Piyasaları yatıştırmak için ne yapılacak? Sterlin hızla düşüyor, Merkez Bankası müdahale edecek mi? Açıldıktan sonra şiddetli bir panik yaşanması durumunda işlemlerin durdurulabileceğinden bile söz ediliyor. Cameron'ın ortamı sakinleştirmek için bir şeyler söylemesi gerekiyor.
  • Başbakan olarak kalabilecek mi? Kimse kendisinin hemen bugün istifa etmesini beklemiyor. Ama iki yıl sürmesi beklenen, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine nezaret edebilecek kadar kalacağı da düşünülmüyor. Bu yıl içinde görevinden ayrılması beklenebilir.

TIKLAYIN : CAMERON İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI

  • Lizbon anlaşması 50. maddeyi hemen devreye sokacak mı? İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin yani Brexit'in başlaması için bu şart. Referandum oylamasından önce Cameron süreci hemen başlatacağını açıklamıştı. Ancak, İngiltere'nin müzakere pozisyonunu netleştirmeden iki yıllık sürecini başlatması pek anlamlı görünmüyor.
  • Parlamento toplanacak mı? Hükümetin Cumartesi günü milletvekillerine ve genel olarak ülkeye ve piyasalara 'bir planı' olduğu konusunda güvence verebilmek için olağanüstü bir oturumun düzenlenebileceği söyleniyor.
  • Ayrılık müzakerelerini kim yürütecek? Müzakereleri yürütecek kişilerin yetkisinin ne olacağı henüz net değil. AB'den ayrılmayı savunanların temsilcilerinin müzakere heyetinde yer alıp almayacağı da bilinmiyor.
  • Olağanüstü bütçe planları var mı? Maliye Bakanı George Osborne böyle bir olasılıktan söz etmişti.
  • Erken seçim gündemde mi? Yeni başbakanın müzakereleri sürdürebilmek için seçmene gidip yeni bir yetki alması gerektiğini savunanlar var. Ancak İngiliz siyasetinin ana akım partileri bu konuda pek de hevesli değil.
  • İskoçların yeni bir bağımsızlık referandumuna hakkı olduğunu düşünüyor mu? 2014'teki bağımsızlık referandumu sırasında Cameron, artık bu konunun uzunca bir süre gündeme gelmemek üzere kapandığını söylemişti. Ama AB referandumu kampanyası sırasında, 'ayrılık' kararı çıkması durumunda İskoçların yeni bir referandumu savunmalarının anlaşılabilir olacağını belirtti. Dün olan da bu.

TIKLAYIN: CANLI ANLATIM

TIKLAYIN: Şimdi ne olacak?

TIKLAYIN: Fransa'da aşırı sağ #Frexit istiyor

TIKLAYIN: İngiltere bölünür mü?

TIKLAYIN: Cameron: Türkiye AB üyesi olacak diye hayır oyu kullanmayın

TIKLAYIN: İngiltere'nin AB referandumu ve Türkiye tartışmaları

İlgili Konular

İlgili haberler