Brexit: İngiltere'nin AB komiseri Jonathan Hill istifa etti

Telif hakkı Getty

Referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmasının ardından İngiltere'nin AB Komiseri Lord Jonathan Hill de 'yapılanın geri dönüşü olmadığını' belirtip istifa etti.

Yazılı açıklamasında Hill, mali hizmetlerden sorumlu komiser olarak görevine devam etmesinin doğru olmadığına inandığını ifade etti.

Başbakan David Cameron'un yakın müttefiki olan Hill, 'düzenli bir şekilde devir teslim yapana kadar' görevine devam edeceğini söyledi.

Jonathan Hill'in yerine, euro'dan sorumlu AB Komiseri Letonyalı siyasetçi Valdis Dombrovskis geçecek.

Muhafazakâr Parti üyesi Hill, referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtti ve "Daha farklı sona ermesini isterdim ve İngiltere'nin dışa dönük, esnek, rekabetçi ve serbest ticaretin yapılacak bir Avrupa için geliştirilecek argümanlarda rol oynamasını umardım" dedi.

Hill'in açıklamasının devamında şu ifadeler var:

"Ben Brüksel'e, İngiltere'nin euro'ya dahil olmasına karşı kampanya yürüten biri olarak geldim ve Avrupa'ya karşı şüpheciydim."

"Yaşadığımız hüsranlara rağmen AB üyeliğimiz bizim dünyadaki konumumuz ve ekonomimiz için iyiydi."

'Gerçek bir Avrupalı'

'Hiçbir şey olmamış gibi görevine devam etmenin' doğru olmadığına inandığın belirten Hill, görevini birkaç hafta içinde teslim edebileceğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Jonathan Hill'in istifasını 'büyük bir üzüntüyle kabul ettiğini' belirtip Hill için "Gerçek bir Avrupalı" ifadesini kullandı.

Juncker, Hill'i İngiltere'nin AB üyeliğine duyduğu güvenden dolayı mali hizmetlerden sorumlu yetkili olarak görevlendirdiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bugün Berlin'de AB kurucu ülkeleriyle bir araya geldiği zirvede yaptığı açıklamada İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin mümkün olan en kısa sürede başlaması çağrısında bulunmuştu.

Ekim ayında görevini bırakacağını ifade eden Başbakan David Cameron ise, süreci yeni başbakanın yürütmesini istediğini söylüyor.

Muhafazakâr Parti'nin Ekim ayında yapılacak kongresi için takvim Pazartesi günü açıklanacak.

Başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson görülüyor.

Milletvekilleri parti kongresi için iki aday isim belirleyecek ve seçimi kazanan isim Muhafazakâr Parti'nin yeni lideri ve İngiltere'nin yeni başbakanı olacak.

İlgili Konular

İlgili haberler