Brexit: Meclis devreye girsin, yeni referandum yapılsın

Telif hakkı AFP

İngiltere’de geçen hafta yapılan referandumda AB’den ayrılma kararının çıkmasının ardından, yeni bir oylama yapılması ya da parlamentonun sonucu geçersiz sayması çağrıları artmaya başladı.

Yeni bir referandum için başlatılan kampanyada imza sayısı dört milyona ulaştı.

Parlamentonun internet sitesindeki dilekçede imza sayısı 100 bin'i aştığı için öneri Avam Kamarası'nda ele alınabilecek.

Lordlar Kamarası’nın muhafazakâr üyelerinden Michael Heseltine, AB’den çıkış müzakerelerinin tamamlanmasından sonra yeni bir referandum yapılabileceğini söyledi.

Parlamentoda, AB’de kalma yanlılarının çoğunlukta olduğuna dikkat çeken Heseltine şöyle konuştu:

“İnsanlara, (AB ile yapılacak) anlaşmayı görmedikten sonra ve bu bir seçim ya da yeni referandumla desteklenmedikten sonra karaya ak dedirtemezsiniz. Bu yüzden müzakerelerin acilen başlaması gerekiyor."

Telif hakkı Reuters

Heseltine, parlamentoda referendum sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi için partiler arası bir grup oluşturulmasını istedi.

Guardian gazetesinin haberine göre eski Başbakan Tony Blair de, hiçbir seçeneğin gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Blair bununla birlikte, “Ama şimdi yeni bir referandum süreci nasıl başlatılır doğrusu bilemiyorum” diye konuştu.

'Referandum meşru'

Liberal Demokrat Parti’nin lideri Tim Farron da referendumun meşruiyetini kabul etmekle birlikte, İngiltere’yi yeniden AB’nin parçası haline getirmek için çaba harcayacaklarını söyledi. Farron şöyle konuştu:

“16 milyon insanın (AB’de kalma yanlılarının oy sayısı) oy verdiği, hatta 17 milyonun çoğunun değerleri için sesimizi çıkarmaya kararlıyız. İngiltere’nin kendini tecrit eden değil, dışarıya açık bir ülke olduğunu söyleyeceğiz.”

'500 milletvekili AB'de kalmaktan yana'

Telif hakkı Getty

İşçi Partisi milletvekili David Lammy de referandumun bağlayıcı olmadığına ve 650 üyeli parlamentoda 500 kadar milletvekilinin AB’de kalmaktan yana olduğuna dikkat çekerek parlamentonun bir oylamayla sonucu geçersiz sayabileceğini söyledi, “Parlamento bu çılgınlığa son vermeli. Ekonomimizi mahvedemeyiz” dedi.

Lammy, “İkinci bir referandum da meclisin yetkisinde. AB’den çıktıktan sonra neler olacağı şimdi belirginleşmeye başladı. Yeni belirlenecek bir çerçeveyle en azından ikinci bir referanduma gitmeliyiz” diye konuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler