İngiltere: İşçi Partisi liderine parlamenterlerden güvensizlik oyu

Telif hakkı Reuters

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'e karşı verilen güvensizlik önergesine 172 milletvekili destek verdi.

Güvenoylamasında 229 milletvekilinden 40'ının Corbyn'e destek verdiği bildirildi.

Corbyn ise oylamanın "hiçbir anayasal meşruiyeti" olmadığını ve istifa ederek kendisine oy veren parti üyelerine "ihanet etmeyeceğini" belirtti.

Jeremy Corbyn yayımladığı yazılı açıklamada hükümetin AB referandumundan sonra "kargaşa" içinde olduğunu vurguladı ve "Hükümetin liderlik edemediği bu durumda İşçi Partisi'nin liderlik etme sorumluluğu var" dedi.

Corbyn "Parti üyelerinin ve destekçilerinin yüzde 60'ının oyuyla seçildim. İstifayla onlara ihanet etmeyeceğim. Milletvekillerinin oylamasının hiçbir anayasal meşruiyeti yok. Biz açık bir tüzüğü olan demokratik bir partiyiz. Ülkemizin karşılaştığı bu kritik dönemde halkımızın İşçi Partisi üyeleri, sendikacılar ve milletvekillerinin liderliğim altında birleşmesine ihtiyaç var" ifadelerini kullandı Bağlayıcı olmayan güvensizlik oylaması gölge kabinedeki istifalar ve Corby'e yapılan istifa çağrılarını izliyor.

Partideki Corbyn yanlıları ise, muhaliflere parti liderini değiştirmek istiyorlarsa kongreye gitmeleri çağrısında bulunuyor.

Gölge Maliye Bakanı John McDonnel, Corbyn'in "hiçbir yere gitmeyeceğini" söyledi ve muhaliflerini "demokrasiye güveni sarsmaya çalışmakla" suçladı.

Corbyn'in gölge kabinesinden son olarak gölge Adalet Bakanı Andy Slaughter istifa etti.

'Parti liderini parti seçer'

Ayrıca, İşçi Partisi'nin önde gelen yerel siyasetçilerinden Dave Sparks da Corbyn lider olarak kaldığı sürece İşçi Partisi'nin İskoçya'da yaşadığı erimenin İngiltere'de de gerçekleşeceği uyarısında bulundu.

Corbyn dün Avam Kamarası'nda yapılan tartışmalarda AB referandumu sırasındaki performansı ve partiye liderlik etme kabiliyeti konusunda eleştiriler almıştı.

İşçi Partisi'nin önde gelen isimlerinden yeni gölge Sağlık Bakanı Diane Abbot güvensizlik oylamasının "hiçbir anlamı olmadığını" söyledi.

Abbot "İşçi Partisi'nin liderini milletvekilleri değil, parti seçer. Arkadaşlarımızın böyle sirk benzeri bir oylama yapması çok acı, çünkü liderlik seçimine giderlerse bunu kazanacaklarından emin değiller. Bunu çözmenin yolu partinin kongreye gitmesi" dedi.

İlgili Konular

İlgili haberler