HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ifadeye çağrıldı

Telif hakkı Reuters

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından haklarındaki soruşturmalar kapsamında ifadeye çağrıldı.

Demirtaş, Mersin ve Midyat cumhuriyet başsavcılıkları tarafından açılan "hakaret" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan açılan soruşturmalar için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Yüksekdağ ise "kamu görevlisine iftira" suçundan Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında talimatla ifadeye çağrıldı.

Demirtaş daha önceki açıklamalarında, çağrılmaları durumunda ifade vermeye gitmeyeceklerini söylemişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair Anayasa değişikliği sonrası milletvekilleri hakkındaki fezleke dosyaları savcılıklara ulaşmaya başlamıştı.

Demirtaş'ın ifadeye çağrıldığı fezlekenin konusunun Mersin'de Şubat ayında yapılan bir konuşma olduğu belirtiliyor.

HDP liderine bu konuşmasında 'devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama' suçlamasıyla soruşturma açıldığı aktarılıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın yanı sıra Ağrı'da haklarında soruşturma dosyası bulunan HDP Milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk'ün de yine talimat ile ifade vermeleri için Ankara savcılığınca çağrıldıkları belirtildi.

Geçen hafta HDP sözcüsü Ayhan Bilgen ve Muş milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan ifadeye çağrılmıştı.

Bu hafta Demirtaş ve Yüksekdağ'ın dışında HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk de ifadeye çağrıldığı bildiriliyor.

HDP, Anayasa değişikliğinin ardından milletvekillerinin ifade vermeye gitmeyecekleri yönünde karar almıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler