Atatürk Havalimanı'na saldıranların uyrukları belirlendi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda canlı bomba saldırısını gerçekleştirenlerin uyrukları tespit edildi.

Saldırganlardan birinin Özbek vatandaşı, birinin Dağıstan uyruklu Rus vatandaşı, birinin de Kırgız vatandaşı olduğu belirtildi.

Telif hakkı REUTERS

Dağıstan uyruklu Rus vatandaşı olan saldırganın Fatih'te kiraladıkları evde pasaportunu bıraktığı ve bu pasaport ile yaklaşık 1 ay önce Türkiye'ye giriş yaptığı öğrenildi.

Bu arada saldırıda ağır yaralanan 25 yaşındaki Yasin Öcal'ın yaşamını yitirmesiyle, hayatını kaybedenlerin sayısı 19'u yabancı olmak üzere 44'e yükseldi.

Öte yandan, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında İstanbul'daki 16 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda üçü yabancı, 13 kişi gözaltına alındı.

Telif hakkı AP
Image caption Atatürk Havalimanı saldırısında ölenlerin cenazeleri kaldırılmaya başlandı

Pendik, Başakşehir ve Sultanbeyli başta olmak üzere birçok ilçede düzenlenen operasyonda özel harekât polislerinin öncülüğünde çeşitli adreslerde aramalar yapıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheliler Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Şüpheliler sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü.

Bu arada, İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırıda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ihtimalinin güçlü olduğunu bir kez daha vurgulayarak yaşananları 'küresel terörle iç içe' diyerek niteledi.

Saldırı nasıl gerçekleşti?
Telif hakkı AP
Image caption Atatürk Havalimanı her ne kadar yeniden hizmete açılmış olsa da, yoğun güvenlik önlemleri ve incelemeler devam ediyor.

ABD tarafından gelen açıklamalarda da IŞİD şüphelerini doğrular nitelikteydi.

CIA: IŞİD emareleri var

Telif hakkı AFP
Image caption CIA Başkanı John Brennan, saldırıda tipik bir IŞİD saldırısının tüm emarelerinin bulunduğunu söylüyor.

ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) başkanı John Brennan, Atatürk Havalimanı saldırısının bir IŞİD eyleminin tüm emarelerini barındırdığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan bir ABD'li yetkiliyse, ABD istihbaratının elinde yeteri kadar delil bulunmadığını ve saldırıyı IŞİD'in düzenlediği yönünde kesin bir yargıya varamayacaklarını söyledi.

Ancak aynı yetkili soruşturmayı Türk makamlarının yürüttüğünü anımsatarak, Türkiye'nin elinde ABD'nin görmemiş olduğu bir takım delillerin bulunabileceğini de ifade etti.

İlgili Konular

İlgili haberler