İngiltere'den iklim değişikliğiyle mücadelede iddialı hedef

Telif hakkı PA

İngiltere iklim değişikliğiyle mücadele konusunda iddialı bir hedef belirleyerek, 2032'ye kadar karbon emisyonlarında yüzde 57 oranında kesinti yapmayı taahhüt etti.

Hükümet, karbon salınımını 1990'daki düzeye göre yüzde 57 azaltmayı öngören Beşinci Karbon Bütçesi'ni onayladı.

Bu, uluslararası iklim pazarlıklarında 2050 yılına dek emisyonları yüzde 80 azaltma sözü veren İngiltere'nin amacına ulaşması yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Ancak hükümete danışmanlık yapan İklim Değişikliği Komitesi (CCC) yeni bütçenin onayından hemen sonra bir rapor yayınlayarak, emisyonların artmakta olduğu konut, tarım ve ulaşım gibi sektörlerde değişiklikler yapılmazsa hedeflerin tutturulamayacağı uyarısında bulundu.

Komiteye göre hedeflerin tutturulması için elektrikli otomobillere geçişin hızlanması, evlerde de ısı ve mutfak ihtiyaçlarının doğalgaz ile karşılanması gerekiyor.

CCC ayrıca emisyonu düşük enerji üretimini artırmak için, rüzgar ve güneş enerjisi tesislerine mali yardımın sürmesini tavsiye ediyor.

AB hedeflerinin üzerinde

İngiltere'nin karbon salınımını azaltma amaçlı yeni taahhüdü AB hedeflerinin üzerinde.

AB, İngiltere için 2030 yılına kadar karbon emisyonunun yüzde 40 oranında azaltılması hedefini tavsiye etmişti.

Çevreciler İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliği referandumunda ayrılma sonucunun çıkmasına rağmen bütçenin onaylanmış olmasından memnun olduklarını ancak Paris iklim değişikliği anlaşmasının ardından İngiltere'den daha da iddialı bir hedef beklediklerini söylüyorlar.

Yenilenebilir enerji ile ilgili bütçelerde kesinti yapılmasının ardından hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki kararlılığıyla ilgili kaygılar ortaya çıkmıştı.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşması İcracı Sekreteri Christiana Figueres de, İngiltere'nin AB'den ayrılma sonrasında da AB çevre politikasını devam ettirmesini istemişti.

İlgili Konular