Özgür Gündem'in iki nöbetçi yayın yönetmenine tahliye

Telif hakkı epa

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldıktan sonra tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkan Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu tahliye edildi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Şebnem Korucu Fincancı'nın avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, müvekilli ve Erol Önderoğlu'nun tahliye edildiğini açıkladı.

Eyüboğlu'nun verdiği bilgiye göre dosyası başka bir mahkemede bulunan Ahmet Nesin'in tahliye edilmesi için çalışmalar sürüyor.

Fincancı, Nesin ve Önderoğlu hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma açılmıştı.

İfadelerinde Özgür Gündem Gazetesi'nde gönüllü olarak, dayanışma maksadıyla bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptıklarını söyleyen Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Fransa'dan destek

Fransa'dan gelen Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) heyeti, 24 Haziran'da RSF Türkiye temsilcisi Erol Öderoğlu'nun tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi önüne giderek açıklama yapmıştı.

RSF Geel Sekreteri Christophe Deloire, Önderoğlu ile birlikte tutuklu tüm gazetecilerin 'derhal serbest bırakılmasını' istemişti.

Telif hakkı .

Deloire, Türkiye'de basına yönelik baskıları da kınamıştı.

Özgür Gündem hakkında yürütülen soruşturmalara karşı dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni" Kampanyası Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs'tan bu yana devam ediyor.

İlgili Konular