Özgür Gündem'in nöbetçi yayın yönetmeni Ahmet Nesin tahliye oldu

Telif hakkı epa
Image caption Ahmet Nesin, 21 Haziran'da Özgür Gündem gazetesi için yayın yönetmenliği yapmıştı.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldıktan sonra tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkan Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun ardından Ahmet Nesin de bugün tahliye edildi.

Ahmet Nesin, Twitter hesabından "Tahliye edildim arkadaşlar. Barış ve demokrasi aşkına destek veren herkese teşekkürler" mesajı paylaştı.

Fincancı, Nesin ve Önderoğlu hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma açılmıştı.

İfadelerinde Özgür Gündem Gazetesi'nde gönüllü olarak, dayanışma maksadıyla bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptıklarını söyleyen Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Telif hakkı epa

Fransa'dan gelen Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) heyeti, 24 Haziran'da RSF Türkiye temsilcisi Erol Öderoğlu'nun tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi önüne giderek açıklama yapmıştı.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Önderoğlu ile birlikte tutuklu tüm gazetecilerin 'derhal serbest bırakılmasını' istemişti.

Telif hakkı .

Özgür Gündem hakkında yürütülen soruşturmalara karşı dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni" Kampanyası Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs'tan bu yana devam ediyor.

İlgili Konular

İlgili haberler