Erdoğan gelecek ay Putin'i ziyaret edebilir

Telif hakkı EPA

Kasım 2015'te bir Rus jetinin Türkiye - Suriye sınırında düşürülmesinden bu yana Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la ilk kez yüz yüze görüşen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ağustos ayı içinde biraraya gelebileceğini söyledi.

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşlkilatı toplantısına katılan Çavuşoğlu, burada Lavrov'la bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkan Putin'e gönderdiği mektubun ardından iki liderin telefonda da görüştüklerini hatırlatan Çavuşoğlu, "Bu çok yapıcı ve olumluydu. İlişkilerimizin normalleşmesi ve arzulanan seviyeye çıkarılması için bize de görüşmede ele alınan konuları takip etme talimatı verildi" diye konuştu.

"Üzerinde anlaşmadığımız konular olsa dahi konuşmamız önemli" diyen Çavuşoğlu, Erdoğan - Putin görüşmesinin Soçi'de gerçekleşebileceğini belirtti.

'Suriye'de siyasi çözüm için temaslar sürecek'

Dışişleri Bakanı, ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Azerbaycan ve Kazakistan'ın yapıcı rol oynadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülkenin Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için temasları sürdüreceğini de ifade etti.

Telif hakkı AFP

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Umarız bu görüşme ilişkilerde normalleşme için uygun bir ton ortaya koyar" açıklamasını yaptı.

"Rusya ve Türkiye arasında terörizme yönelik ortak çalışma daha da fazla önem kazanıyor" diyen Lavrov, "Bu bağlamda Türkiye ile terörle mücadele çalışma grubu yeniden oluşturulacak. Çavuşoğlu ile görüşmemizde Türkiye topraklarının teröristler tarafından kullanılmamasının önemini vurguladık" diye konuştu.

'Uzun görüşmeler yapılacak'

Öte yandan Kremlin'den de yeni bir Türkiye açıklaması geldi.

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitri Peskov, "[Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için] bir ay ya da daha uzun süre sürecek yoğun görüşmeler yapılacak gibi görünüyor" dedi.

Açıklamada, Erdoğan ve Putin'in Eylül ayında Çin'de yapılacak G20 zirvesinden önce görüşebilecekleri belirtildi.

Dışişleri Bakanlarının görüşmesi, Moskova'nın Türkiye'den paket tur satılmasına koyduğu yasağı kaldırmasının ardından geldi.

Lavrov görüşmede, iki ülke arasında terörle mücadele konusunda da işbirliğinin artırılmasına vurgu yaptı ve Türkiye topraklarının "Suriye'de savaşan teröristlerce kullanılmaması gerektiğini" de söyledi.

İlgili Konular

İlgili haberler