Erdoğan'dan Türkiye'deki Suriyelilere vatandaşlık açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kilis'teki iftar programında yaptığı konuşmada Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere vatandaşlık hakkı verileceğini söyledi.

Erdoğan bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın çalışma yürüttüğünü belirtti:

"Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın bu konuda attığı adımlar var.

"Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı, bu desteği yaparak, onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz".

'Suriye konusunda altı yıl önce ne söylüyorsak bugün de aynısını söylüyoruz'

Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin Suriye konusunda altı yıl önce bulunduğu yerde olduğunu da belirtti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'dan 'terörist' olarak bahseden Erdoğan şunları söyledi:

"Suriye'nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren. Varil bombalarıyla, konvansiyonel silahlarla, tankla, topla kendi vatandaşlarını öldüren böyle bir insan devlet terörü estirmez de kim estirir?

"PYD'li bir terörist, YPG'li bir teröristten bu çok daha ileri bir teröristtir, DAİŞ'liden çok daha ileri bir teröristtir. Bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecektir. Ama bu dünyada ama ebedi alemde.

"Altı yıl önce neyi savunuyorsak bugün de aynı ilkeleri savunuyoruz. Altı yıl önce, 'Suriye halkının sesine kulak verilsin, bu işler zorla, baskıyla, güç kullanarak olmaz' diyorduk. Bugün de aynısını söylüyoruz."

Hükümet yetkilileri, Türkiye'nin Rusya ve İsrail'den sonra başka ülkelerle de ilişkilerin normalleştirileceğinin sinyalini vermişti.

Kamuoyunda bu açıklamalar Suriye ile ilişkilerde de değişikliğe gidilebileceği yorumlarına neden olmuştu.