Diyarbakır Lice'deki operasyon sona erdi

Telif hakkı AFP

Diyarbakır'ın Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 39 köyde 23 Haziran'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı Pazar gecesi, TSİ 23.00'da kaldırıldı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten PKK mensuplarını etkisiz hale getirmek, PKK mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tespit etmek ve malzemeleri ele geçirmek amacıyla" gerçekleştiği belirtildi.

Operasyon Kocaköy İlçesine bağlı olan; Gözebaşı, Gökçe, Boyunlu köyleri, Hazro İlçesine bağlı olan; Çitlibahçe köyü ile Lice İlçesine bağlı olan; Örtülü, Erginköy, Kıralan, Dernek, Yamaçlı, Akçabudak, Kılıçlı, Yorulmaz, Yalımlı, Baharlar, Hedik, Bayırlı, Saydamlı, Bağlan, Serince, Yalaza, Ortaç, Kayacık, Uçarı, Esenler, Ziyaret, Dolunay, Çavundur, Çağdaş, Dibekköy, Yolçatı, Arıklı, Ulucak, Güldiken, Yaprakköy, Tuzlaköy, Damar, Sığınak, Budak ve Kabakaya köylerinde gerçekleşti.

11 gün devam eden operasyona 6 bin 850 Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Geçici Köy korucusu katıldı.

4 Haziran'dan bu yana Lice köylerinde dört defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İlk yasak 4 -5 Haziran'da 10 (köy) mahallede uygulandı. İkinci yasak 18 -19 Haziran 13 köyde; üçüncü yasak 21 -22 Haziran'da 33 köyde uygulandı. 23 Haziran, 3 Temmuz tarihleri arasında ilan edilen yasak ve yapılan güvenlik operasyonu Lice'nin 35; Kocaköy'ün üç; Hazro'nun bir köyünü kapsamak üzere 39 köyünde devam etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) askeri operasyonlar sırasında insan hakları ihlalleri yaşandığına dair bir rapor hazırladı. İHD'nin raporunda yakılan orman arazileri, köy ve ekimlik alanlarla ilgili "Yetkililer tarafından Lice'de esrar operasyonu nedeni ile ilgili uygulamalar yapılıyormuş gibi algı yaratılmak istendiği, ancak ilgili uygulamaların sokağa çıkma yasağı uygulamaları ile birebir bağlantılı olduğu" ifade edildi.

Lice'de 13 kişi tutuklandı

İHD'nin Lice raporunda ayrıca, "Sisê, Hênyat, Derxust, Hüseynik, Cezur alanlarının tamamına yakınının boşaltıldığı ve Sisê, Henyat ve Derxust köylerinin tamamıyla yandığı, Kerwas Köyünün Mahle mezrasında birçok insanın eşyasını bile alamadan köyden çıkarıldığı ve köyden çıkarılırken hakarete ve kötü muameleye maruz kaldığı" belirtilirken çok kişinin de Diyarbakır merkeze göçe zorlandığı kaydedildi.

Diğer yandan Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, Lice'de gözaltına alınan 34 kişiden 13'ü tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, soruşturmaların "PKK'ya yönelik operasyonların amacına engel olmak için askeri güvenlik bölgei ve sokağa çıkma yasağı bulunan yerlerde bulunmaları" gerekçesiyle açıldığı belirtildi.

DHA, gözaltına alınanlardan 3'ü çocuk 15 kişinin serbest bırakıldığını, 1'i çocuk 12 kişinin de tutuklanmasına karar verildiğini aktardı.

Lice'de PKK'ya karşı düzenlene operasyonlar sırasında gözaltına aılnan 8 kişinin daha 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından tutuklandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, Lice'de PKK'ya ait olduğu belirtilen 4.615.111 kök kenevirin imha edildiği, toplamda imha edilen kök kenevirin 60.959.732 olduğu kaydedildi.

İlgili Konular

İlgili haberler