Pistorius'a hafifletici nedenlerle 6 yıl hapis

Telif hakkı AP
Image caption Pistorius hakkında verilecek cezayı dinlemek üzere mahkemeye getirilirken

Güney Afrika'da mahkeme, 2013 yılında kız arkadaşı Reeva Steenkamp'i öldürmekten suçlu bulunan paralimpik atlet Oscar Pistorius'a altı yıl hapis cezası verdi.

Pistorius'un aslında hakkındaki suçlamalarla en az 15 yıl hüküm giymesi gerekiyordu fakat hakim TKhokozile Masipa bu davada hafifletici sebeplerin ağır bastığını söyleyerek atletin cezasını düşürdü.

Altın madalyalı paralimpik atlet Pistorius önce kasıtsız öldürmeden suçlu bulunmuş fakat savcılığın aleyhte itirazı üzerine bu hüküm bozulmuş ve geçen Aralık ayında bu kez kasten öldürme suçu işlediğine hükmedilmişti.

Yargıç kararının gerekçesini okurken, Pistorius'u "kariyerini kaybeden kayıp bir kahraman" diye tanımladı ve sanığın tutumuna bağlı olmakla birlikte "düzelme şansı bulunduğunu" söyledi.

Yargıç kararını, suçun niteliği, toplumun çıkarları ve mağdurun ailesi üzerindeki etkilerini gözönüne alarak verdiğini ve bu davada uzun hapis cezasının adalete hizmet etmeyeceğini de kaydetti.

Ne olmuştu?

Oscar Pistorius kız arkadaşı Reeva Steenkamp'i 14 Şubat 2013'de birlikte yaşadıkları evde tabancayla vurarak öldürmüştü.

Pistorius savunmasında olay gecesi eve hırsız girdiğini zannettiğini ve sevgilisini hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylemişti.

29 yaşındaki manken, reality şov yıldızı ve hukuk fakültesi mezunu Reeva Steenkamp, tuvaletteyken başına isabet eden üç kurşunla yaşamını yitirmişti.

Pistorius 2012 Londra Olimpiyatları'nda engelsiz sporcularla yarışan ilk çifte ampute sporcu olarak olimpiyat tarihine geçmişti.

Doğuştan yürüme engelli olan Oscar Pistorius, kemiksiz bacaklarla dünyaya gelmiş ve bacakları 11 aylıkken diz altından kesilmişti.

İlgili haberler