Fotoğraflarla: Sarıkeçili yörükler

Telif hakkı AP

Associated Press (AP) ajansının foto muhabirlerinden Bram Janssen, ilkbaharda Karaman yaylalarına göç eden Ceyhanlı Sarıkeçili yörüklerinin yaşamlarını fotoğrafladı.

Hasan Bacak, karısı Emine ve bir yaşındaki oğlu Mehmet ile birlikte, kuraklık nedeniyle hayvanlarını yaylalarda otlatmak için her yaz haftalar süren bir yolculuğa çıkıyor.

Telif hakkı AP
Image caption Hasan Bacak, Tavşanbacağı köyü yakınlarında develeri güdüyor.

Sarıkeçili yörükleri, kıyı kesimlerde artan sıcaklıkların hayvanlarını olumsuz etkilemesi nedeniyle havanın daha serin olduğu bölgelere göç ediyor.

Telif hakkı AP
Image caption Develer geleneksel göç yollarında otlatılıyor.

Bacak ailesi de, sürüleriyle Akdeniz kıyılarından Anadolu’nun dağlarına göç eden Sarıkeçili yörük ailelerinden biri.

Telif hakkı AP
Image caption Bacak ailesinin 14 deve ve 250 keçisi var.

14 deve ve yaklaşık 250 keçiyle engebeli ve zorlu arazilerde yol alan aile, atalarından kalan eski göç yollarını takip ediyor.

Telif hakkı AP

Yörükler önceki yıllarda hayvanlarını otlatmak için aynı bölgede günlerce kalabiliyordu. Fakat artık iklim değişikliği yüzünden kışın yeterince yağmur yağmıyor ve göçün süreleri değişiyor. Genellikle günlük olarak yer değiştirmek zorunda kalıyorlar. Ayrıca iklim değişikliği nedeniyle gittikleri yerler sürekli değişiyor.

Telif hakkı AP

Hasan Bacak, "Önceki yıllarda bu bölgede çok ot vardı. Bu kış yeterince yağmur yağmış olsaydı otlar bu sene de gür olurdu ve burada 3 gün kalabilirdik" diyor.

Telif hakkı AP

Bu dağlarda doğup büyüdüğünü ve hayatı boyunca göçebe olarak yaşadığını belirten Hasan Bacak, eskiden dağlarda kar yediklerini ancak son iki yıldır kar olmadığını söylüyor.

Telif hakkı AP

Sarıkeçili yörükleri üzerine araştırmalar yapan antropolog Ayşe Hilal Tuztaş, Türkiye'de göçebe olarak yaşayan 150 kadar ailenin, yani yaklaşık 800-1000 kişinin kaldığını belirtiyor.

Telif hakkı AP

Tuztaş, "Göçebe insanların yaşamları su ve yağmura bağlı. İklim değişikliği yağışları olumsuz etkiliyor. Bu da göçebe yaşamın devamlılığını bozuyor” diyor.

İlgili Konular