İngiltere: Theresa May Çarşamba günü başbakan olacak

Telif hakkı PA

İngiltere'nin mevcut başbakanı David Cameron, Çarşamba günü görevi bırakıp koltuğunu yeni başbakan Theresa May'e bırakacağını açıkladı.

Başbakanlık konutunun önünde bir açıklama yapan Cameron, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'e istifasını Çarşamba günü sunacağını söyledi.

May, rakibi Andrea Leadsom'ın 'annelik sataşması' yüzünden aldığı tepkilerin ardından yarıştan çekilmesi üzerine Muhafazakâr Parti'nin liderliğine geçti.

Başbakan David Cameron, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmanın oylandığı referandumda Brexit (AB'den Ayrılma) kararı çıkmasının ardından istifa edeceğini açıklamıştı.

Cameron, partisindeki AB karşıtlarının eleştirileri üzerine referanduma gidilmesi kararı almıştı ve AB'de Kalma kampı için kampanya yürütüyordu.

Ancak Cameron İngiltere seçmeninin yüzde 52 oranında ayrılmadan yana oy kullanması üzerine istifa kararı aldı.

Cameron son bakanlar kurulu toplantısını Salı günü yapacak.

Telif hakkı AP

Cameron konuşmasında görevi May'in alacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve May'e tam destek vereceğini söyledi.

Theresa May'in rakibi Enerji Bakanı Andrea Leadsom, May'in anne olmamasına vurgu yapıp büyük tepki çekmişti.

Leadsom yarıştan çekildiğini açıklarken "Theresa May'e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum" dedi.

Leadsom Times gazetesine verdiği röportajda başbakanlık yarışındaki rakibi Theresa May için, "Muhtemelen yeğenleri vardır tabii. Fakat benim çocuklarım var. İleride onların da çocukları olacak ve gelecekte İngiltere’de yaşanacakların doğrudan bir parçası olacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Konular

İlgili haberler