Kullanım Koşulları

Koşullar hakkında

'bbc.co.uk' sitesine erişim ve sitenin kullanımı hem Birleşik Krallık'ta, hem de başka ülkelerde (başka ülkelerdeki kullanıcılar bazı sayfalarda, BBC'nin ticari kolu BBC Worldwide Limited ("BBCW") tarafından sağlanan reklamlar görebilirler) BBC tarafından aşağıdaki koşullara tabi olarak sağlanmaktadır:

1. bbc.co.uk sitesini kullanmakla, siteyi ilk defa kullandığınızda derhal geçerli hale gelecek olan bu koşulları kabul etmiş olmaktasınız. Aşağıdaki koşulların herhangi birine uymayı kabul etmiyorsanız lütfen bbc.co.uk sitesine girmeyin, siteyi kullanmayın ve/veya katkı göndermeyin.

2. BBC bu koşulları zaman zaman değiştirebileceği için koşulları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. bbc.co.uk sitesini kullanmaya devam etmenizin güncellenmiş ya da değiştirilmiş koşulları kabul ettiğiniz anlamına geldiği varsayılacaktır. Koşullardaki değişiklikleri kabul etmiyorsanız siteyi kullanmayı bırakmalısınız. Bu koşullarla bbc.co.uk sitesinin herhangi başka bir bölümünde yer alabilecek özel yerel koşullar (iç kurallar da dahil olmak üzere) arasında bir çelişki olması halinde yerel koşullar geçerli olacaktır.

bbc.co.uk sitesinin kullanımı

3. bbc.co.uk sitesini yalnızca yasal amaçlarla ve başka herhangi bir kimsenin siteyi kullanma ve tadını çıkarma hakkına tacavüz etmeyecek ve bu hakkı kısıtlamayacak ya da engellemeyecek şekilde kullanmayı kabul etmektesiniz. Yasaklanan davranışlara, herhangi bir kimsenin taciz edilmesi ya da rahatsız olmasına yol açılması ya da sıkıntıya sokulması, müstehcen ya da itici ve kırıcı nitelikte içeriklerin iletilmesi ve bbc.co.uk sitesi içinde normal diyalog akımının bozulması dahildir.

Fikri Mülkiyet

4. bbc.co.uk sitesine ve (yazılımlar da dahil olmak üzere) sitenin bütün içeriğine ilişkin her türlü telif hakkı, markalar, tasarım hakları, patentler ve (tescil etirilmiş olsun, olmasın) diğer fikri mülkiyet hakları BBC'ye ya da (başka kullanıcılar da dahil olmak üzere) kendisine ruhsat verenlere aittir. bbc.co.uk sitesinin içeriğini, ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında herhangi bir amaçla kopyalamanız, çoğaltmanız, yeniden yayımlamanız, parçalarına ayırmanız, çözmeniz, tersine mühendisliğe tabi tutmanız, indirmeniz, bir siteye asmanız, radyo ve televizyon gibi yöntemlerle yayımlamanız, iletmeniz, kamuya sunmanız ya da başka herhangi bir şekilde kullanmanız yasaktır. Ayrıca, bbc.co.uk sitesinde yer alan herhangi bir içeriği, ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında herhangi bir amaçla uyarlamamayı, değiştirmemeyi ya da bu içerikten yola çıkarak başka bir yapıt üretmemeyi kabul etmektesiniz. bbc.co.uk sitesi içeriğinin ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında herhangi bir amaçla kullanılması BBC'den önceden yazılı izin alınmasına tabidir.

5. BBC'yi, BBCW'yu ya da üçüncü şahısları veya ürün ve hizmetlerini gösteren isim, görüntü ve logolar BBC, BBCW ve/veya üçüncü şahıslara ait telif hakları, tasarım hakları ve markalara tabidir. Kullanım koşullarında yer alan hiçbir şey BBC'ye, BBCW'ya ya da herhangi bir üçüncü şahsa ait herhangi bir marka ya da tasarım veya telif hakkını kullanmak konusunda siteyi kullananlara herhangi bir ruhsat ya da hak verildiği şeklinde yorumlanmayacaktır.

BBC'ye gönderilen katkılar

6. (Herhangi bir metin, fotoğraf, grafik, video kaydı ya da sesli kayıt da dahil olmak üzere) herhangi bir katkıyı BBC'yle paylaşmakla BBC'ye söz konusu katkıyı ücretsiz olarak BBC hizmetleri için dünyanın herhangi bir yerinde (uluslararası kullanıcılar tarafından erişilen BBC sitesi de dahil olmak üzere) herhangi bir ortamda (katkının işletimsel ya da editöryel nedenlerle değiştirilmesi ya da uyarlanması da dahil olmak üzere) dilediği herhangi bir şekilde kullanma izni vermektesiniz. Bazı durumlarda BBC gönderdiğiniz katkıyı güven duyduğu üçüncü şahıslarla da paylaşabilir*.

7. Göndereceğiniz katkının telif hakkı size ait olmaya devam edecek olup yukarıda anılan izin sadece BBC'ye verilmiş değildir. Dolayısıyla, söz konusu malzemeyi, başkalarının da kullanmasına izin vermek de dahil olmak üzere, dilediğiniz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

8. BBC'nin göndereceğiniz katkıyı kullanabilmesi için bu katkının kendi özgün yapıtınız olduğunu, hakaret içermediğini ve herhangi bir Birleşik Krallık yasasını ihlal etmediğini, katkıyı yukarıda belirtilen amaçlarla kullanması için BBC'ye izin vermeye hakkınız olduğunu ve katkıda yer alıp kimliği belli olan herkesin, ya da, söz konusu kimselerin 16 yaşının altında olması halinde ebeveyninin / velisinin oluruna sahip olduğunuzu teyit etmektesiniz.

9. Normalde, aksini talep etmediğiniz sürece, gönderdiğiniz katkıyla birlikte adınızı da gösteririz, ama işletimsel nedenlerle bu her zaman mümkün olmayabilir. BBC'nin, gönderdiğiniz katkıyla ilgili olarak, idari nedenlerle ya da doğrulama amacıyla sizinle bağlantı kurması gerekebileceği gibi, belli projelerle ilgili olarak bağlantı kurması da gerekebilir. Sizinle ne zaman ve ne şekilde bağlantı kurabileceğimiz konusunda ayrıntılı bilgi için BBC'nin Gizlilik Politikası ile geçerli olabilecek yerel kurallara bakın.

10. BBC ile paylaşabileceğiniz içerikler yaratırken lütfen kendinizi ya da başkalarını tehlikeye atmayın, gereksiz risklere girmeyin ya da herhangi bir yasayı çiğnemeyin.

11. Yukarıda belirtilen izni BBC'ye bu koşullara tabi olarak vermek istemiyorsanız, lütfen bbc.co.uk sitesine katkı göndermeyin ya da siteyle katkı paylaşmayın.

12. BBC'ye katkı göndermek konusunda herhangi bir sorunuz varsa lütfen Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza bakın.

bbc.co.uk ve ona bağlı siteler

13. Bazı bbc.co.uk sitelerine katılabilmek ve katkı gönderebilmek için bbc.co.uk'e kaydolmanız gerekebilir. Bu kayıt sürecinin bir parçası olarak bbc.co.uk'e verebileceğiniz kişisel bilgiler ve/veya bbc.co.uk ile girebileceğiniz herhangi başka bir etkileşim BBC Gizlilik Politikası doğrultusunda toplanacak, saklanacak ve kullanılacaktır.

14. bbc.co.uk sitelerini (mesaj panoları ve forumlar da dahil olmak üzere) aşağıdaki Site Kurallarına göre kullanmayı kabul etmektesiniz. Bu kurallar bütün bbc.co.uk siteleri ve hizmetleri için geçerlidir. Ancak, Site Kurallarında her BBC sitesine ait bazı yerel değişiklikler olabilir, o nedenle, kullandığınız site ya da hizmetin kendi iç kurallarını okumanız gerekir.

(i)Siteye katkılarınız hakkında:

 • Katkılarınız terbiye ve incelik sınırları içinde kalmalıdır.
 • Yıkıcı, itici ve kırıcı ya da saldırgan davranışlara izin yoktur: gönderilen katkılar yapıcı ve kibar olmalı, tatsızlık yaratmak ya da olay çıkarmak amacıyla gönderilmemelidir.
 • Yasadışı ya da rahatsızlık verici içeriğe izin yoktur: yasadışı, taciz edici, hakaretamiz, saldırgan, tehdit edici, zararlı, müstehcen, küfürlü, cinsel nitelikli, ırkçı ya da başka bir şekilde rahatsız edici olan içerikler kabullenilemez.
 • Sabırlı olun: katıldığınız bbc.co.uk sitesine her yaşta ve yetenek düzeyinde başka kullanıcılar da katılıyor olabilir.
 • İstenmeyen e-postalar (spam) ve konu dışı katkı gönderilemez: aynı ya da birbirine çok benzeyen katkıların birçok defa gönderilmesine izin verilmez. Lütfen aynı katkıyı birden fazla tartışmaya sunmayın ya da belli bir konu ele alınırken konu dışı katkı göndermeyin.
 • Reklam ya da ürün destekleme amaçlı katkı gönderilemez.
 • 'Spoiler' gönderilemez: Televizyon dizilerinin Birleşik Krallıktaki televizyon kanallarında henüz gösterilmemiş bölümleri hakkında bilgi ve diğer malzeme içeren katkılar silinecektir. 'Spoiler' olarak adlandırılan bu tür katkılar bu isimle anılan bir alana gönderilmedikçe, ya da 'spoiler' etiketi ile gönderilmedikçe, silinecektir.
 • İngilizceden başka bir dil içeren katkılar, yerel site kuralları başka dillere izin vermedikçe, çıkarılabilir.
 • Başka birisinin kimliğiyle katkı gönderilemez.
 • Uygun olmayan (örneğin küfürlü ya da itici ve kırıcı) kullanıcı adlarına izin yoktur.
 • 'URL'ler (web sitesi adresleri) yalnızca yerel iç kurallar izin verdiği takdirde siteye konulabilir.
 • Şikayet olanağının bilerek kötüye kullanılması yasaktır. Bunu yapmakta direnecek olursanız kullanıcı hesabınız hakkında işlem yapılabilir.

(ii) BBC Hesabınız:

Bir sitenin düzenini bozmak ya da başka kullanıcıları rahatsız etmek amacıyla birden fazla oturum açarsanız size ait bütün hesaplar hakkında işlem yapılabiilir.

Bütün hesaplar, size moderasyon amaçlı iletiler gönderilmesini mümkün kılacak, düzenli olarak kontrol ettiğiniz bir e-posta adresiyle kaydettirilmelidir. Başka birisine ait ya da geçici bir e-posta adresiyle kaydettirilen hesaplar önceden bildirimde bulunmaksızın kapatılabilir. Bir kullanıcının geçerli olmayan bir e-posta adresi kullanmakta olduğunu düşünmemiz için bir neden olması durumunda hesabını yeniden teyit etmesini isteyebiliriz.

Bir kullanıcının, birden fazla BBC hesabına sahip olduğunu gizlemek amacıyla başka 'IP'ler (İnternet Protokolu adresleri) kullanması, Birleşik Krallık'ta bulunan bir kullanıcı değilken öyleymiş gibi yapması, ya da sunulan hizmetlerin düzenini herhangi bir şekilde bozması halinde BBC ilgili hesapları kapama hakkını saklı tutar.

(iii) Güvenlik:

Hiçbir BBC sitesinde kendiniz (ya da başka herhangi birisi hakkında) herhangi bir kişisel bilgi (örneğini telefon numarası, posta adresi, ev adresi, e-posta adresi ya da kim olduğunuzun saptamasını mümkün kılacak başka herhangi bir ayrıntı) vermemenizi salık veririz.

(iv) Yasal gereklilikler:

bbc.co.uk sitelerine hiçbir tür hakaretamiz ya da yasadışı içerik sunamaz ya da böyle bir içeriği toplukluklarla paylaşamazsınız. Buna metinler, grafikler, videolar, programlar ve ses kayıtları dahildir.

bir bbc.co.uk sitesine yasadışı bir fiil işlemek ya da böyle fiilin işlenmesini desteklemek veya teşvik etmek amacıyla katkı gönderilmesi kesinlikle yasaktır.

bbc.co.uk sitelerine sunacağınız ya da bu sitelerle paylaşacağınız tüm katkıların kendi özgün yapıtınız olacağını kabul etmektesiniz. Telif hakları, markalar, meslek sırları, gizlilik, tanıtım, kişisel haklar ve mülkiyet hakları da dahil olmak üzere, BBC'nin ya da üçüncü şahısların haklarını çiğnemeniz, bunlara ilişkin olarak intihalde bulunmanız ya da bu haklara tecavüz etmeniz yasaktır.

(v) 16 yaşından küçükseniz:

Herhangi bir bbc.co.uk sitesine katılmadan önce lütfen ebeveynlerinizden birinden ya da velinizden izin alın.

Hiçbir zaman kendiniz ya da başka herhangi birisi hakkında herhangi bir kişisel bilgi (örneğin okul adı, telefon numarası, tam adınız, ev adresi ya da e-posta adresi) vermeyin.

(vi) Site Kurallarını çiğneyecek olursanız:

Bir bbc.co.uk sitesine katılırken bu Site Kurallarına (ve/veya yerel iç kurallarda bulunan değişik biçimlerine) uymayacak olursanız, size, katkınızın neden reddedildiğini ya da değiştirildiğini açıklayan bir e-posta iletisi gönderilir. Bu iletide, kuralları çiğnemeye devam edecek olursanız hesabınız ya da hesaplarınız hakkında işlem yapılabileceğini belirten bir uyarı da yer alabilir.

Söz konusu işlem, gönderebileceğiniz içeriklerin siteye girmesine izin verilmeden önce kontrol edilmesini ya da bbc.co.uk sitelerinin ait alanlardan herhangi birine, birkaçına ya da tümüne katılma olanağınızın geçici ya da sürekli olarak askıya alınmasını içerebilir.

bbc.co.uk sitelerinde ya da bbc.co.uk içinde başka herhangi bir yerde itici ve kırıcı ya da uygunsuz içerikler sunar ya da paylaşır veya bbc.co.uk'nin düzenini bozucu başka herhangi bir davranışta bulunursanız ve BBC bu davranışın ciddi olduğu ve/veya tekrarlandığı görüşünde olursa, kuralları çiğnemeye devam etmenizi önlemek için elinde bulunan size ait bütün bilgileri kullanabilir. Alınacak önlemler arasında kuralları çiğnediğimizin işvereniniz, okulunuz ya da e-posta hizmeti sunucunuz gibi üçüncü şahıslara bildirilmesi dahil olabilir.

BBC, herhangi bir noktada, herhangi bir nedenle herhangi bir katkıyı silme ya da herhangi bir BBC hesabı hakkında işlem yapma hakkını saklı tutar.

Feragatnameler ve Sorumluluğun Sınırlandırılması

15. bbc.co.uk sitelerindeki forumlarda yer alan içeriğin çoğu kamu üyeleri tarafından yaratılır. Aksi özel olarak belirtilmedikçe, açıklanan görüşler, BBC ya da BBCW'ya değil, bu kimselere aittir. Kamu üyeleri tarafından bbc.co.uk sitesine yerleştirilen herhangi bir içeriğe, ya da bbc.co.uk sitesinden erişilebilen, üçüncü şahıslara ait sitelerin mevcudiyetine ya da içeriğine ilişkin olarak ne BBC'nin, ne de BBCW'nun herhangi bir sorumluluğu vardır. bbc.co.uk sitesinden üçüncü şahıslara ait sitelere link verilmesi BBC ya da BBCW'nun söz konusu siteleri herhangi bir şekilde onayladığı anlamına gelmemekte olup bu sitelerin kullanımı kendi riskinizdedir.

16. BBC ve/veya BBCW, bunların ürün ve hizmetleri (ya da üçüncü şahısların ürün ve hizmetleri) hakkında ya da bunlara ilişkin bilgiler, isimler, görüntüler, resimler, logolar ve ikonalar dahil olmak üzere, bbc.co.uk sitesinin içeriği "OLDUĞU ŞEKİLDE" ve "MEVCUT OLDUĞU KADARIYLA" sunulmaktadır. BBC, ima edilen tatmin edici kalite, belli bir amaç için uygunluk, zarar vermeme, uyumluluk, güvenlik ve doğruluk garantileri dahil olmak üzere, (yasaların açıkça belirttiği ya da ima ettiği) bütün beyan ve garantilerin yasaların izin verdiği ölçüde dışında durur. BBC, web sitesinin ya da bu sitedeki herhangi bir içeriğin güncelliğini, eksiksizliğini ya da performansını garanti etmemektedir. BBC tarafından sunulan bütün içeriklerin yayımlanma aşamasında doğru olmasını sağlamak için çaba gösterilmesine rağmen, web sitesindeki yanlışlar, eksikler ve doğru olmayan içerikler için BBC adına hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

17. Bu koşullarda yer alan hiçbir şey BBC'nin kanıtlanmış ihmalinden kaynaklanan ölüm ya da kişisel yaralanmalara ilişkin sorumluluğunu sınırlamaz ya da BBC'yi böyle bir sorumluluktan muaf tutmaz. Yukarıdaki cümle saklı kalmak kaydıyla, BBC ve/veya BBCW (söz konusu hasar ve kayıplar öngörülebilir, öngörülmüş, bilinmiş olsun ya da olmasın) şu hasar ve kayıpların hiçbirinden sorumlu olmayacaktır: (a) veri kayıpları; (b) gelir ya da beklenilen kar kaybı; (c) iş kaybı; (d) fırsat kaybı; (e) iyi niyet ya da itibar kaybı; (f) üçüncü şahısların uğradığı kayıplar; ya da (g) davanın türü ne olursa olsun, bbc.co.uk'in kullanılmasından kaynaklanan dolaylı, neticesel, özel ya da cezai tazminatlar.

18. BBC ve BBCW, bbc.co.uk sitesinde mevcut olan işlevlerin kesintisiz ve hatasız olacağını, kusurların düzeltileceğini ya da bbc.co.uk sitesinin ya da sunucusunun virüs ve çaparlardan arındırılmış olduğunu garanti etmez. Kendinize özgü giren ve çıkan veri doğruluğu gereksinimlerize karşılık verecek yeterli süreçler ve (anti-virüs kontrolleri ve başka güvenlik kontrolleri de dahil olmak üzere) virüs kontrolleri uygulamanın kendi sorumluluğunuz olduğunu kabul etmektesiniz.

Genel

19. Bu koşulların herhangi birinin koşulların geçerli olmasına niyet edilen herhangi bir eyalet ya da ülkedeki yasalara göre yasadışı, geçersiz ya da başka nedenlerle uygulanamaz olduğunun saptanması halinde söz konusu koşul yasadışı, geçersiz ve uygulanamaz olduğu ölçüde ilgili yasalarin hüküm sürdüğü bölgede bu koşullardan ayrılacak ve çıkarılacak, kalan koşullar ise geçerliliklerini koruyacak, bağlayıcı ve uygulanabilir olmaya devam edecektir.

20. BBC'nin bu koşullardan kaynaklanan herhangi bir hakkını kullanmaması ya da uygulamaması veya kullanmak ya da uygulamakta gecikmesi BBC'nin söz konusu hakkından feragat edildiği anlamına gelmeyecektir.

21. Bu koşullar İngiltere ve Galler yasalarına tabi olacak, bu yasalara göre yorumlanacak ve herhangi bir uyuşmazlık durumunda yargı yetkisi münhasıran İngiltere ve Galler'deki mahkemelere ait olacaktır.

*Haber bağlantılı katkılar BBC'nin yabancı ortaklarıyla paylaşılabilir; söz konusu ortakların hepsi saygın yabancı radyo ve TV haber yayımcıları olup paylaşılan katkıyı herhangi bir şekilde değiştirmelerine ya da başka Birleşik Krallık radyo ve TV yayımcılarına ya da yazılı basına sunmalarına izin yoktur.

Kullanım Koşullarıyla İlgili Olarak BBC'yle Bağlantı Kurmak İçin Adresimiz

British Broadcasting Corporation Broadcasting House, Portland Place, London, W1A 1AA

Yazılım parçaları/Haber Küpü

BBC'nin sayfanıza yerleştirilip işletilen ("BBC Türkçe Haber Küpü") yazılım uygulamasını bilgisayarınıza indirip BBC Türkçe Servisi içeriğini görüntülemek için kullandığınızda aşağıdaki koşulları kabul etmiş sayılacaksınız:

1. Lisans 1.1 Bu hizmetle BBC size BBC Türkçe Haber Küpü'nü kullanmanız ve sadece BBC Türkçe içeriğini görüntülemeniz için "özel olmayan" bir lisans sunmaktadır.

1.2 BBC, BBC Türkçe Haber Küpü'ne ait fikri mülkiyet hakları da dahil olmak üzere tüm ilişkili hakları saklı tutar. Ayrıca bu şekilde sunulan BBC Türkçe içeriği de BBC'nin mülkiyetindedir.

2. BBC Türkçe Haber Küpü ve BBC içeriğinin kullanımı 2.2 BBC Türkçe Haber Küpü sadece bireysel amaçlarla ve ticari olmayan şekilde kullanılabilir.

2.3 BBC Türkçe Servisi içeriğini herhangi bir şekilde kopyalamanıza, yeniden yayımlamanıza, düzenlemenize, değiştirmenize, buna ek yapmanıza izin verilmemektedir. Ayrıca BBC Türkçe Servisi içeriğini başka malzemelerle birleştirmenize hukuken olanak tanınmamaktadır.

2.4 BBC Haber Küpü yazılımını (widget) veya yazılımı oluşturan temel parçaları kopyalamanıza, yaymanıza, açmanıza, geri mühendisliğe tabi tutmanıza, kaynak koda dönüştürmenize veya herhangi başka bir şekilde parçalarına indirgemenize izin verilmemektedir.

3. Teminatlar ve Sorumluluklar

3.1 BBC Türkçe Servisi Haber Küpü yazılımını "var olduğu şekilde" ve "var olduğu sürece" sunmaktadır. BBC Türkçe Haber Küpü'nü indirme, kurma ve kullanmanız; bu şekilde BBCTürkçe Servisi içeriğine ulaşmanız kişisel kararınız doğrultusundadır ve beraberinde getirebileceği riskler de size aittir.

3.2 BBC, BBC Türkçe Haber Küpü'nün yanlışlıklar, hatalar, virüs ve bozukluklar içermemesini sağlamak üzere makul ölçüler içerisinde gerekli önlemleri almıştır ancak BBC böylesi bir durumu sağladığını garanti edemez.

3.3 BBC yasaların olanak verdiği ölçüde, BBC Türkçe Haber Küpü, BBC Türkçe Servisi içeriği ya da BBC internet sitesine ilişkin, ima yoluyla, hukuki düzenlemelerle ya da başka şekillerde olsun, herhangi bir teminat vermemektedir. Bununla birlikte BBC, BBC Türkçe Haber Küpü veya BBC Türkçe Servisi içeriği ile bağlantılı ya da bunlardan kaynaklanan herhangi bir kayıp ya da zarar konusunda sorumluluk kabuletmemektedir.

3.4 Bilgisayarınızı virüslerden korumak için makul düzeydeki tüm önlemleri almanızı öneririz.

3.5 BBC takdir ettiği şekilde ve durumda BBC Türkçe Servisi içeriğini değiştirebilir ya da kaldırabilir veya burada sıralanan 'son kullanıcıya ilişkin koşullar'ı ihlal etmeniz durumunda BBC Türkçe Haber Küpü hizmetlerinden yararlanmanızı engelleyebilir.

4. Genel Koşullar 4.1 Burada sıralanan 'son kullanıcıya ilişkin koşullar' İngiltere yasalarına uygun şekilde yorumlanacak ve sadece İngiltere Mahkemeleri'nin yargı yetkisine tabi olacaktır.