Podcast konusunda merak ettikleriniz

BBC Türkçe bazı radyo yayınlarını indirilebilecek şekilde veya podcast uygulaması şeklinde sunuyor. Bu programlara ulaşmak için bir kaç ufak adım yeterli.

Yayınlarımıza iTunes, Zune ya da ZENCast programlarından birini kullanarak abone olabilirsiniz.

Buna alternatif olarak aşağıda, My Yahoo, Google ya da RSS akışı okuyucusu ile abonelik için gerekli işlemler de anlatılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Podcast nedir?

Podcast yayınlarına abone olmak için hangi yazılımlara ihtiyacım var?

Podcast yayın bölümlerine ne kadar süreyle erişilebilir?

Podcast yayınları için ücret ödemem gerekecek mi?

Bir podcast yayınını dinlemek ya da programa abone olmak için iPod ya da mp3 çalar gibi bir cihaza ihtiyacım var mı?

Podcast yayınının istediğim bölümünü nasıl indireceğim?

mp3 nedir?

İndirmek, podcast kullanmak ve 'BBC Yayınlarını dinleme' hizmetleri arasında ne fark var?

Podcast indirmek ya da alabilmek için ne tür bir internet bağlantım olmalı?

Bir podcast yayın serisinin geçmiş bölümlerini de indirmek istiyorum. Bunlar için bir arşiv var mı?

Podcast yayınlarına nasıl abone olabilirim?

Neden bazı podcast yayınlarına sadece İngiltere içinden ulaşılabiliyor?

Podcast yayını bölümlerini çalabilmek için nasıl bir yazılıma ihtiyacım var?

Bir podcast yayınını dinleyebilmek için abone olmak zorunda mıyım?

Bir bölümü indirmek üzere tıklıyorum ancak program bilgisayarıma indirilmek yerine çalmaya başlıyor. Neden?

Podcast nedir?

Podcast uygulaması seçtiğiniz programın en yeni bölümünün yayınlanır yayınlanmaz otomatik olarak size ulaştırılmasını sağlar. Sunduğumuz radyo yayın seçenekleri arasından dilediklerinizi seçerek, bunları nerede olursanız olun, istediğiniz zamanda ve yerde dinleyebilirsiniz.

Podcast menüsü içindeki belirli bir programın size bir dergi ya da gazete gibi düzenli olarak ulaştırılması için "abone" olabilirsiniz. BBC'nin tüm podcast yayınları ücretsizdir. Bunları almaktan dilediğiniz bir zamanda vazgeçmeniz de mümkün. Abone olmamayı seçseniz de, istediğiniz zaman bir podcast yayın serisinin herhangi bir bölümünü dinleyebilir ya da indirebilirsiniz.

Herhangi bir podcast yayınına abone olmak için, internet bağlantınız olması ve bilgisayarınızda genellikle ücretsiz edinilebilen bir podcast yazılımı bulunması gerekir. Bu yazılımı bir kere kurduğunuzda, sisteminiz BBC'de seçtiğiniz podcast serisine ait yeni bir bölüm olup olmadığını tarayacak ve yeni bölümleri, sizin başka bir şey yapmanız gerekmeden cihazınıza indirecek.

Podcast bölümlerini bilgisayarınızda dinleyebilir, ya da bunları mp3 çalar gibi taşınabilir bir cihaza aktarabilirsiniz.

BBC Webwise interaktif kılavuzu

Podcast yayınlarına abone olmak için hangi yazılımlara ihtiyacım var?

İnterneti tarayarak istediğiniz serinin en yeni bölümünü bulacak ve bilgisayarınıza indirecek ufak bir yazılım edinmeniz gerekiyor.

Bu yazılım genellikle ücretsizdir. BBC kullanıcıları arasında en yaygın kullanılan üçü ise iTunes, Juice ve Doppler olarak sıralanabilir.

Başa Dön

Podcast yayın bölümlerine ne kadar süreyle erişilebilir?

Halihazırda, BBC'de yayınlanan radyo programlarının çok büyük bölümüne, yayından sonraki yedi gün içinde BBCiplayer sistemini kullanarak ulaşabilirsiniz. Yedi günlük erişim süresi, telif hakları sahipleriyle müzakereler sonucunda belirlenmiş olan süredir.

Buna uymak için BBC'nin podcast bölümlerinin çoğu da yedi gün süreyle indirilebilecek şekilde sunulduktan sonra sistemden kaldırılır.

Herhangi bir podcast yayın serisinin telif hakları konusunda farklı koşullarla bir uzlaşmaya varılması durumunda, bölümlerin yedi günden uzun süre de erişime açık kalması mümkün olabilir.

Herhangi bir podcast bölümünü indirdiğinizde ise bu dosyayı süresiz olarak saklayabilirsiniz; bölümün silinmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak herhangi bir bölümü kaçırdıysanız ve tanınan 7 gün süre içinde indirmediyseniz, bu bölüme yeniden ulaşmanız ya da size bir kopya iletmemiz mümkün olmamaktadır.

Podcast yayınları için ücret ödemem gerekecek mi?

Hayır, tüm BBC podcastları ücretsizdir.

Başa Dön

Bir podcast yayınını dinlemek ya da programa abone olmak için iPod ya da mp3 çalar gibi bir cihaza ihtiyacım var mı?

Hayır özel bir cihaz gerekmiyor.

İnternete bağlı bir bilgisayarınız olduğu sürece mp3 dosyalarını indirebilir ve dinleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız bilgisayarınızda bir medya oynatıcı (çoğu kişisel bilgisayarda bulunan Windows Media Player yazılımı gibi) ile hoparlör ya da kulaklıklarınız olması.

Bölümleri indirip taşınabilir bir cihaza aktarmanın başlıca yararı ise, programları hareket halindeyken de dinleyebilmeniz.

Podcast yayınının istediğim bölümünü nasıl indireceğim?

Abone olmamayı tercih ediyor ancak belirli bölümleri zaman zaman dinlemek istiyorsanız, seçtiğiniz bölümleri bilgisayarınıza indirmeniz de mümkün.

İndirme süreciniz ise kişisel bilgisayarınıza yani hangi işletim sistemini ve internet tarayıcısını kullandığınıza ve hangi kurulum ayarlarını seçtiğinize bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Dolayısıyla indirme yöntemlerinde bazı ufak değişiklikler olsa da genel olarak, ekranınızdaki yeşil "İndirme-Download" çubuğuna sağ tıklayarak "Kaynağı Kaydet" (Save Target As...), "Bağlantıyı Kaydet" (Save Link As...), ya da benzeri bir talimatı seçmeniz yeterli.

Bölüm bağlantısını İndirme penceresi

Daha sonra bu programı bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğiniz sorulacak. İndirdiğiniz tüm programların mp3 ses dosyası formatında olacağını unutmayın.

Mac Kullanıcıları için Tavsiye Eğer Mac kullanıyor ve indirmede sorun yaşıyorsanız, şunu deneyebilirsiniz: Sağ tıklama İki ya da daha çok tuşu olan bir fare kullanıyorsanız, linke tıklarken aynı zamanda sağ taraftaki tuşu da basılı tutun [OS X 10] Control-tıklama

Bağlantı üzerinde fare tuşuna tıklarken klavyedeki 'ctrl' tuşunu da basılı tutun [OS X 10] Tıklayıp tutmak Farenize bağlantı üzerinde tıklayıp seçenekler menüsü açılana dek basılı tutun [Mac OS 9 ve önceki sürümler]

Başa Dön

mp3 nedir?

MP3 ses dosyaları için yaygın şekilde kullanılan bir dijital müzik formatıdır. Bu formatta dosyalar küçüktür ancak nispeten yüksek kalitededir.

Bu da internetten indirilen dosyalar için uygun, tercih edilen bir format olmasını sağlar. Çünkü ses dosyaları kaydadeğer bir kalite kaybı yaşanmadan normal büyüklüklerinin 10'da birine düşürülmüş olur. Bu da kulaklarımızın normalde duymadığı ancak kayıt içinde bulunan çok miktarda verinin, örneğin duyma frekansımız dışındaki seslerin dosyadan çıkarılması ile mümkün olur.

İndirmek, podcast kullanmak ve 'Yayınları yeniden dinleme' hizmetleri arasında ne fark var?

BBC iPlayer programını kullanarak BBC radyolarında son yedi gün içinde yayınlanan hemen her programı yeniden dinleyebilirsiniz. Ayrıca burada pek çok radyo programınının da podcast olarak indirilmesi seçeneği sunulmaktadır.

O halde indirmek, podcast kullanmak ve 'Yayınları yeniden dinleme' hizmetleri birbirinden nasıl ayrılıyor?

BBC iPlayer ya da benzeri bir programla daha önce yayınlanmış bir programı 'yeniden dinlediğinizde', duyduğunuz ses dosyası bilgisayarınıza kaydedilmez sadece 'veri akışı' ile size sunulur. Bu haliyle BBC'den dinlediğiniz ses kaydı, olağan bir canlı radyo yayınını dinlemenizden farksızdır. Programı dinleyebilmek için devamlı internete bağlı kalmanız gerekir. Dinlemeyi durdurduğunuzda, bilgisayarınıza kaydedilmiş bir şey bulunmamaktadır. Yedi gün içinde radyo programları BBC iPlayer'dan kaldırıldığı için, o tarihten itibaren programları yeniden dinleyemezsiniz.

'İndirmek' ise bir dosyayı (ki bu bir fotoğraf, video, müzik dosyası olabilir) internetten alıp bilgisayarınıza kaydetmeniz demektir.

İndirme işlemi tamamlandığında, dosya bilgisayarınızda saklanır ve artık internete bağlı olmak gerekmeksizin ulaşmanız mümkün olur. BBC radyo programlarından birini bilgisayarınıza kaydettiğinizde, program yedi gün sonra kaybolmaz. Dilediğinizce saklamanız için size aittir.

İndirdiğiniz bir programı taşınabilir bir başka oynatıcıya (Örn: MP3 çalar) aktarabilir, böylece programı nerede olursanız olun yanınızda taşıyıp dinleyebilirsiniz. Bu da örneğin bir gün BBC'den bilgisayarınıza kaydettiğiniz bir BBC radyo programını bir yıl sonra MP3 çalarınızda, uzun bir uçak yolculuğu yaparken dinleyebileceğiniz anlamına geliyor.

'Podcast' uygulaması ise takip ettiğiniz radyo programlarını indirme işlemini çok daha kolaylaştırır. Podcast indirilebilen ses ve görüntü program bölümlerinden oluşan bir seriden ibarettir. Bir BBC radyo programları serisi indirilmeye uygun şekilde düzenlendiğinde, podcast olarak gruplandırılır. Bu podcast'a ücretsiz olarak abone olabilir, böylece bilgisayarınızın sonradan yayınlanacak tüm bölümleri de otomatik olarak indirmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sürekli aldığınız bir dergiye abone olmaktan, böylece her hafta gidip vaktinde almak yerine evinize gönderilmesini sağlamaktan farksızdır. BBC iPlayer'ın Yeniden Dinleme hizmetlerinden farklı olarak podcast bölümleri bilgisayarınıza indirilir ve dilediğiniz sürece saklanabilir.

Telif hakları anlaşmalarının şartları uyarınca BBC'nin tüm radyo programları henüz indirilmeye uygun şekilde sunulmamaktadır. Ancak yeni anlaşmalar yapıldıkça podcast serilerine sürekli yenilerini eklemekteyiz. BBC'nin tüm podcast serilerini Podcast Rehberi'nde bulabilirsiniz.

Başa Dön

Podcast indirmek ya da alabilmek için ne tür bir internet bağlantım olmalı?

Geniş bant (ADSL ve benzeri) bağlantılar kullanmanızı öneririz. Çevirmeli bağlantı gibi veri aktarımı daha yavaş olan bağlantılarla da programları indirebilir ya da podcastları alabilirsiniz, ancak gereken süre artacaktır.

Bir podcast yayın serisinin geçmiş bölümlerini de indirmek istiyorum. Bunlar için bir arşiv var mı?

BBC podcast bölümlerinin çoğu sadece yedi gün süreyle indirilebilir, bu süre sonunda sistemden kaldırılır. Geçmiş bölümler için bir arşiv sunmamaktayız.

Herhangi bir podcast yayın serisinin telif hakları konusunda farklı koşullarla bir uzlaşmaya varılması durumunda, bölümlerin yedi günden uzun süre de erişime açık kalması mümkün olabilir.

Herhangi bir podcast bölümünü indirdiğinizde ise bu dosyayı süresiz olarak saklayabilirsiniz; bölümün silinmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak herhangi bir bölümü kaçırdıysanız ve tanınan yedi gün süre içinde indirmediyseniz, bu bölüme yeniden ulaşmanız ya da size bir kopya iletmemiz mümkün olmamaktadır.

Podcast yayınlarına nasıl abone olabilirim?

Bu hizmetimize iTunes, Zune ya da ZENCast programlarından birini kullanarak abone olabilirsiniz.

iTunes, Zune ve ZENCast podcast yayınlarına abone olmak ve bunları dinlemek için yaygın şekilde kullanılan uygulamalar. Bunları internetten kolayca indirip kurabilirsiniz.

Seçtiğiniz program kurulduktan sonra sadece podcast sayfasındaki ilgili tuşa basmanız yeterli; yazılım gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

My Yahoo ya da Google reader ile abone olmak için

My Yahoo ve Google reader podcast yayınlarına abome olmak ve bunları dinlemek için yaygın şekilde kullanılan çevrimiçi RSS akışı okuyucularıdır. Bu seçenekleri kullanmak için bir e-posta adresiniz olması yeterlidir.

Lütfen ilgili tuşa basın, yazılım gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

RSS akışı okuyucusu ile abonelik

Bu bağlantıya tıklamanız sizi podcast yayınına çeşitli şekillerde abone olabileceğiniz ilgili yayın sayfasına götürür.

Bazı internet tarayıcıları sayfanın üstünde yapılacaklara ilişkin bazı talimatlara yer vermektedir; eğer bunlar sizin ekranınızda da varsa lütfen talimatları izleyin.

Bunun dışında dilerseniz, RSS akışının URL bağlantısını internet adres çubuğundan kopyalayıp podcast yazılımız ya da akış okuyucunuza ekleyin. Bunun için "Akışı ekle (Add feed)" veya "Abone ol (Subscribe)" yazılı tuş ya a bağlantıya tıklamanız yeterli.

Başa Dön

Neden bazı podcast yayınlarına sadece İngiltere içinden ulaşılabiliyor?

Bazı BBC podcast programları sadece İngiltere'de bulunan kullanıcıların erişebileceği şekilde sunulur. Bu durum genellikle içeriği telif hakları anlaşmalarının şartlarının programı uluslararası ölçekte sunmamızı engellemesinden kaynaklanmaktadır.

Sadece İngiltere'ye sunulan podcast yayınları arasında ticari müzik parçalarının kliplerinin yer aldığı programlar, (Örn. BBC Radio 1 Chart Show, Radio 3 Jazz Library) ve spor yorumlarının olduğu programlar sayılabilir.

Telif hakları özellikle müzik eserlerinin kullanımı konusunda son derece karmaşık şekilde düzenlenmiştir. Geçerli olan koşullar altında, bu ticari satış kapsamındaki bir parçanın bütününü içeren hiç bir programı sunmamamız anlamına gelir. Bununla birlikte herhangi bir şirketle anlaşma yapmamış sanatçıların parçalarının bütününün yer aldığı programlar podcast için sunulmakta ve bunlar genellikle uluslararası dinleyicilerimizin erişimine de açılmaktadır.

Podcast yayını bölümlerini çalabilmek için nasıl bir yazılıma ihtiyacım var?

Herhangi bir bölümü dinlemek için mp3 dosyalarını çalabilen bir medya oynatıcıya yani bir yazılıma ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın işletim sistemi normalde bir medya oynatıcı da sunar. Ancak elinizde gerekli yazılım yoksa, BBC kullanıcılarının sıkça başvurduğu yazılımlardan birini deneyebilirsiniz.

Bunlar arasında Windows Media Player, Quicktime, RealPlayer, iTunes ve Winamp sayılabilir.

Bir podcast yayınını dinleyebilmek için abone olmak zorunda mıyım?

Hayır, abone olmamayı tercih etseniz de, podcast yayınının istediğiniz bölümlerini gerekli adımları uygulayarak ANCHOR UP bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir bölümü indirmek üzere tıklıyorum ancak program bilgisayarıma indirilmek yerine çalmaya başlıyor. Neden?

mp3 olarak indirilen dosyaların davranışını ayarlarınız; yani kullandığınız mac ya da kişisel bilgisayarınızın işletim sistemi ile tarayıcınızın ayarları belirler. Çoğu zaman indirme bağlantısı ya da ikonuna sol tuşla tıklamak dosyaya çalma komutuı verir. Bağlantı ya da ikona sağ tuş ile tklamak ise uzun bir liste görüntülenmesini sağlar. Bunlardan birisinin "Save Target As..." or "Save Link As..." olması gerekir. Bu seçeneğe (ya da içinde Kaydet- Save sözcüğü geçen benzer bir seçeneğe) mp3 dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilmeniz gerekir.

Başa Dön