Cep telefonlarında video ve ses dosyaları: Sıkça sorulan sorular

Bir görüntüyü cep telefonumdan nasıl izleyebilir, ses dosyasını nasıl dinleyebilirim?

BBC videolarını izlemek veya ses dosyalarını dinlemek için uyumlu bir cep telefonuna ihtiyacınız var.

Ayrıca SIM kartınızın izinlerini GPRS veya EDGE ile dosya transferine açmanız gerekiyor. Daha fazla bilgi için servis sağlayıcınızla görüşün.

bbcturkce.com'dan hangi tür dosyaları indirebilirim?

Cep telefonlarına uyumlu sayfamızda 3gp, mp4 ve mp3 formatındaki dosyaları sunuyoruz.

Dinleme/izlemenin maliyeti nedir?

BBC izlediğiniz videolar veya dinlediğiniz ses dosyaları için sizden ücret talep etmez. Ancak servis sağlayıcınız kullandığınız veri miktarı için ücret talep edebilir.

Tarifenizin veri transferi ücretlerinden emin değilseniz, servis sağlayacınızla görüşün.

BBC, izlediğiniz videolar veya dinlediğiniz ses dosyaları nedeniyle faturanıza eklenebilecek veri ücretinin sorumluluğunu kabul etmez.

Dinleme/izleme ücretlerini nasıl en az düzeyde tutabilirim?

İndirdiğiniz videoların getireceği maliyeti azaltmanın bir kaç yolu var:

  • Cepten değil, masaüstü cihazlarla bağlanın. Sitemizin cep görünümünde yer alan video klipler, masaüstü versiyonunda da bulunabilir.
  • Veri paketine abone olun. Servis sağlayıcıları, belli kapasitelerdeki internet paketleri için aylık veya günlük sabit fiyatlar önerir. Detaylı bilgi için servis sağlayıcınızla görüşün.
  • Wi-Fi (kablosuz internet erişim noktası) kullanın. Çoğu cep telefonunda artık wi-fi sağlayıcısı mevcut. Kablosuz bağlantı imkanı veren bir merkezden veya evinizdeki wireless vericisine bağlanarak sitemize girmek, veri transferi ücretlerinin önüne geçebilir. Telefonunuzun wi-fi uyumlu olup olmadığından emin değilseniz, üreticinizle veya servis sağlayıcınızla görüşün.
  • Bluetooth kullanın. BBC cep görünümünde indirdiğiniz bazı videolar kilitli değildir ve bu videoları Bluetooth yoluyla arkadaşlarınızın telefonuna göndermek mümkündür.

İndirmek ne kadar sürecek?

Veri bağlantınızın hızına bağlı. 3G bağlantısı varsa genelde kısa bir video klibini 1-2 dakikada indirebilirsiniz. Wi-fi ile indirmek daha hızlıdır.

Daha uzun videolar daha uzun sürede inecektir.

Ses kalitesini yükseltebilir miyim?

Bazı cep telefonlarının hoparlörleri düşük ses kalitesine neden olabilir - kulaklığınızı kullanmayı deneyin.